| AlexandruExTreMe a întrebat:

Am de gand sa imi iau un caine in cateva zile.Este o corcitura de labrador. Spuneti-mi ce trebuie sa fac sa il invat sa faca afara, pentru ca stau la bloc.Totul in amanunt...Sa ii fac un program ex de 3 ori pe zi sa il scot? Nu vreau sa faca in casa, vreau sa il invat cat mai repede sa faca afara.

Răspuns Câştigător
| Dayuuum a răspuns:

Poti sa il cari in brate pentru inceput si sa ii arati imprejurimile. Dupa cred ca se va obisnuii :3

5 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Pai construiestei o cusca afara si il poti hrani acolo si treburile la fel o sa le faca afara.

| T4zu a răspuns:

Salut, eu am un caine, l-am dresat de mic sa se ceara afara? Cum... pai ei bine, dupa ce facea pipi in casa il certam si il bagam cu botu in ce a facut si il plesneam usor peste spate, pe urma mergeam afara cu el si s-a obisnuit. Acum poate sta si 2 zile in casa fara sa faca nimic.

| Dayuuum a răspuns:

Cel mai bine este sa il scoti afara dupa ce mananca/bea. Ai rabdare, plimba-te cu el mai mult pana cand o sa simta nevoia sa faca. Lasa-l sa miroasa locurile, sa le cunoasca. Un caine nu isi face nevoile oriunde, trebuie sa cunoasca acel loc. Deci ai rabdare cu el si nu-l trage dupa tine. E foarte important sa il lasi sa cunoasca imprejurimile. Iesi cu el de 3 ori pe zi, dar in special dupa ce mananca si bea apa. Daca respecti tot ce ti-am spus eu mai sus, cu siguranta se va invata sa faca afara big grin.

| AlexandruExTreMe explică (pentru Dayuuum):

Cand il scot afara, incepe sa sgarie usa si sa planga ca vrea inautru.Dc nu ii place afara? Ce ar trebui sa fac?

| Dayuuum a răspuns (pentru AlexandruExTreMe):

Poti sa il cari in brate pentru inceput si sa ii arati imprejurimile. Dupa cred ca se va obisnuii :3

| Snkfkskncmskmcms a răspuns:

Nu pot sa-ti zic decat ca trebuie sa ai rabdare, sa NU il bati... Doar sa il certi! Inainte sa-l bati, gandeste-te ca el poate sa te muste, dar nu o face. Deci trebuie sa il lasi o zi sa faca in casa, ca sa vezi de cate ori pe zi face. Apoi il scoti afara de atatea ori, iar el se va invata sa se ceara la usa... DAR AMINTESTE_TI MEREU CA BATAIA NU E SOLUTIE! Noroc cu micul tau amic big grin