| Wicca a întrebat:

Am doi pestosori Betta, o femela si un mascul. Femela este pregatita pentru depunerea icrelor deoarece culorile i s-au intensificat si i-au aparut acele dungi de culoare deschisa pe toate suprafata corpului, insa masculul nu construieste cuibul de bule, imi poate explica cineva de ce nu o face?

Răspuns Câştigător
| katala a răspuns:

Daca vrei sa-ti populezi acvariu cu mai multi Betta, este recomandat sa separi masculul si femela aleasa pentru reproducere si sa-i tii intr-un acvariu cu apa cat mai curata. Inainte cu circa o saptamana si in timpul procreerii hraneste pestii mai mult cu hrana vie (larve).

Temperatura adecvata pentru reproducere este de 28-30oC, iar nivelul apei este indicat sa fie cuprinsa intre 5-15 cm. Fundul acvariului nu trebuie sa aiba pietris, in schimb este recomandat sa-i o planta de suprafata. Masculul va incepe in aproximativ patru zile sa constuiasca un cuib de spuma. Dupa construirea cuibului, acesta va curta femela si o va „imbratisa", moment in care ea va elibera icre. Acestea sunt luate de mascul si duse in cuibul de spuma.

Eclozarea icrelor are loc in doar cateva ore(intre 24 si 36). Puietul se va hrani cu infuzori parameci sau cu microviermi. Masculul va ramane in acvariu cu puii pana ce acestia vor invata sa inoate singuri, apoi va fi mutat din acvariu.

Ai grija ca in timp ce cresc pestii, sa-i muti pe cei care cresc mai repede in alt avcariu, deoarece acestia ii pot manca pe cei mai mici.

Succes!