| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

Am două pisici: o femelă de 4 ani şi un mascul de aproape un an (mamă şi fiu). Mama lui a dat naștere altor pui duminica trecută şi când motanul se apropie de cei mici mârâie şi o muşcă pe mamă de gât. De ce credeți că face asta? Ce ar putea avea? De pui nu se atinge, dar repet, când îi vede mârâie foarte tare

12 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Vrea sa omoare puii, asta e ce fac motanii. Dar nu ii poate omora direct. De pisica care isi apara puii fuge si ursul, nu numai un simplu motan. Degeaba ii omoara, daca pisica disperata ii scoate ochii. Asa ca tot incearca sa o intimideze. O rana la gat pentru pisici este o amenintare cu moartea. Daca vede ca i-a invins rezistenta, dupa aia omoara puii.

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru minrest):

Serios?!

| minrest a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Da. Eu poate glumesc cand e vorba despre oameni, dar nu si cand e vorba despre pisici.

| LexiEla a răspuns:

Pot fi mai multe motive: nu.i suporta pe aia mici pentru ca ii se par entitati ciudate (va fi altfel cand vor mai creste), cum e sezonul de imperechere probabil motanul vrea ceva de la femela (chiar daca sunt mama-fiu, am aceeasi situatie laughing ). In rest nu vad de ce ar avea ceva cu maica.sa.

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru LexiEla):

Când am apropiat pisoii de el nu a mârâit până când a văzut-o pe ea, abia când a apărut ea a început, cred că are ceva cu ea nu cu pisoii

| LexiEla a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Daca era om as zice ca e gelos, dar la animale e putin probabil. thinking Poti doar sa il tii la distanta de ea sa nu o bata. La fel si de pisoi. Unii masculi omoara pisoiasii care, simt ei, nu.s ai lor.

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru LexiEla):

Am pus pisoii în fața lui şi nu le-a făcut nimic. Pe mama nu o bate mereu. De când s-au născut pisoii ei nu a venit vreo trei zile în casă, stătea doar în curte

| LexiEla a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Da, probabil ii e frica de cei mici laughing asa a facut si al meu acum 4 ani. Cand or sa mai creasca o sa.si dea seama ca sunt pisoi si nu soricei

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru LexiEla):

Mi se pare ciudat să-i fie frică de ei...

| LexiEla a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Nu e. El nu stie ca sunt pisici ca el, doar ca mai mici. Asa se manifesta ei. Si al meu a facut la fel, ti.am zis. Dupa ce le da ochii pisoiasilor si incep sa mearga calumea, o sa se obisnuiasca cu ei

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru LexiEla):

Le-au dat ochii

| Ion_Geanina_1999 explică:

Acum am luat unul din pisoi și l-am pus pe el. L-a mirosit, a dat cu limba pe piciorul lui şi când a auzit-o pe mama a început să mârâie foarte tare şi a scos colții, se uita urât la mine şi la pisoi