| anonim_4396 a întrebat:

Am doua pisici, unul mascul si una femela, si masculul tot urmarste femela si tot miauna si scoate sunete ciudat la ea si femela tot maraie la el.De ce?

Răspuns Câştigător
| pyar a răspuns:

Pentru ca lunile februarie-martie sunt 'lunile pisicilor', adica in lunile astea pisicile(femelele) sunt in perioada lor de imperechere si pisoii(masculii) simt mirosul feromonilor eliberati in aer de pisici si le urmaresc pentru a se imperechea cu ele. Mieunatul si urmaritul este felul motanilor de a 'le face curte' pisicilor.Lamurit?

6 răspunsuri:
| Shoco a răspuns:

Pisicile, de obicei in perioada asta sunt "in calduri" cum se zice popular.Practic este perioada lor de imperechere.
Am 4 pisici acasa si imi vine sa ma urc pe pereti noaptea de la mieunat-ul lor.
Le trece cam in 7-8 zile, dar este si dureros pentru ele, mai ales pentru femele.
Masculul o sa incerce sa isi marcheze teritoriul, deci mare atentie sa nu isi faca treburile pe unde apuca.

Cere la o farmacie veterinara PillKan.
Pastile antiovulatorii pentru pisici si caini.

| MaRy_2365 a răspuns:

Nu stiu, dar ti-as fi spus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi vrea să se împerecheze cu ea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E in calduri da femela nu are chef de asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai lupe? tu nu stii ca fevruarie e luna matelor?

| spy2o a răspuns:

rolling on the floordu-i la psihologrolling on the floorscuze, nu am putut sa ma abtinbig grin