Elianna
| Elianna a întrebat:

Am gasit azi de dimineata un pui de vrabie, pe care l-am salvat din ghearele pisicii mele! Este micut, era ud, dar nu a fost ranit, are ceva pene la coada si aripi si cred ca are vreo doua saptamani.Problema este ca nu stiu ce sa-i dau sa manance.Am cautat pe net si am vazut cum au facut si altii, dar ma interesa daca cineva a crescut vreun pui de vrabie si sa fi ajuns matur! Nu-mi dati linkuri ca stiu si eu sa caut pe net si am citit tot ce se putea si in romana si in engleza! Nu ma asteptam sa supravietuiasca! L-am pus intr-un borcan de muraturi de 6 l, cu hartie igienica sfasiata si vata! Acum dupa-masa cand l-am luat in mana era viguros, ma ciupit si a tipat. I-am dat sa manance cu seringa galbenus de ou fiert amestecat cu putina apa! Cine a mai avut o astfel de experienta? Nota:Am mai pus o data aceasta intrebare si din motive necunoscute mie a fost stearsa!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

@Elianna, m-ai facut sa ma reintorc cu gandul in copilaria mea. Am avut o experienta asemanatoare pe la varsta de 12-13 ani. Am gasit un puiut de vrabie pe strada si l-am adus acasa. L-am ingrijit si l-am hranit fiind ajutata de mama mea. Dar pe atunci nu aveam internet, asa ca puisorul meu n-a fost la fel de norocos ca al tau, cred ca era si mai mic (era mai putin vioi decat al tau, si doar cu ceva puf pe el). L-am hranit noi cu ce credeam, ca l-ar fi hranit si mama lui, insa din pacate el n-a rezistat mai mult de o saptamana si un pic. Tin minte, ca intr-o zi am ajuns de la scoala, si l-am gasit fara suflare. Am plans foarte mult. Dar nu vreau sa te demoralizez. Sunt sigura, ca cu "mamicuta" ca tine, puiul tau va creste mare si voinic. Eu zic, ca e bine asa cum faci. Sa-i dai si in continuare tot felul de piureuri. Eventual, ai putea sa intrebi pe un veterinar, ce sa-i dai de mancare si cum sa-l ingrijesti si mai bine. Succes!winking

29 răspunsuri:
Elianna
| Elianna explică:

@NOname : din pacate ti-am calcat pe urme! Am gasit puiutul mort azi-dimineata! Si ieri seara era vioi, a topait prin casa (dupa ce am surghiunit pisicile in balcon) si abia am reusit sa-l prind cand s-a bagat prin niste cotloane din casa! Pacat! Acum vreo doua luni am crescut in uscatoria scarii un pui de porumbel cazut din cuib! Dar manca singur, doar ca nu stia inca sa zboare! S-a facut mare si... dus a fost! Speram sa reusesc asa si cu puiul de vrabie! Il pusesem intr-un acvariu dezafectat, avea apa si mancare (pentru cand ar fi putut sa manance singur), dar... n-a fost sa fie!

Elianna
| Elianna explică:

@Bubiko:I-as fi dat drumul cu placere, dar nu stia sa zboare. El a cazut din cuib din cauza ploii si a vantului! Era foarte mic si nu stia sa manance singur!

Elianna
| Elianna explică:

Mesaj repostat dupa ce a fost sters!
@Athur, ca sa intru totusi in jocul tau de doi bani, am sa-ti raspund ca pisica era in faza in care se juca cu prada, nu a muscat din ea, pentru ca eu eram acolo, am vazut ca ceva se misca in iarba si am ajuns la timp! Si raspunsul tau este tardiv, nefolositor si batjocoritor, cum de altfel vad ca sunt multe din postarile tale! Metoda cu prinsul mustelor te rog s-o aplici tu, daca vreo data vei fi pus in situatia mea, cu toate ca ma indoiesc sa fi in stare sa incerci sa salvezi ceva sau pe cineva! Si la capitolul "pisici, gheare, dinti" mai ai muuuult de invatat! Ai in fata un "expert" in ale pisicilor! In legatura cu SF-ul, tu crezi ca daca tu scrii baliverne pe site, toata lumea face asa? In alta ordine de idei, eu n-o sa sterg amaratul de raspuns al tau, asa cum ai facut tu cu al meu si al lui GenOm! Il las acolo sa-l vada posteritatea! Doar daca ti-l stergi singur! Ce pueril esti!
Nota ulterioara:
Canal lacrimal infunfdat inseamna ca lacrimile care ar trebui sa se scurga prin canalele lacrimale in narile pisicii,(ca si la oameni de altfel!), la un ochi ele se scurg pe afara! Unguentul folosit este recomandat de medic, este cu antibiotic si se numeste "Mibazon" si se foloseste in asa fel incat sa intre in ochi! Dar desigur ca tu sti mai bine! Sau crezi ca pisicile nu au lacrimi!? Ti-am explicat in asa fel sa intelegi si tu cum este cu aceasta problema, ca vad ca esti derutat, sau informat gresit! (ca sa ma exprim elegant!)

Elianna
| Elianna explică:

Tin sa te informez ca "Mibazonul " este un unguent de uz veterinar! Ca este folosit si de oameni...asta este altceva! Citeste si plangi!
http://www.formula-as.ro/1999/393/sanatate-35/sanatate-1085
In rest, nu mai continui, ca vad ca la intrebarea mea te razboiesti cu altii care nu au avut nici un raspuns aici la aceasta tema!

Elianna
| Elianna explică:

@membrugirl2010: nuuuuu, a murit a doua zi! Nu ai avut rabdare sa citesti toate postarile ca am spus ca a murit!

NOname
| NOname a răspuns:

@Elianna, imi pare foarte rau! Ce pacat! Sau poate e mai bine asa... Putea sa se chinuie zile intregi si in final tot ar fi murit. E asa cum zici tu, n-a fost sa fie! Ai facut tot ce ti-a stat in putere, ca sa-l salvezi, insa nu i-a fost dat sa traiasca. Adevarul este, ca toti puii de aproape orice pasare la o varsta atat de frageda sunt extrem de sensibili si le este aproape imposibil sa supravietuiasca fara mama. Trist, dar asta-i viata!
Insa n-o sa inchei la aceasta nota. Vreau sa te felicit pentru puiul de porumbel, pe care ai reusit sa-l vezi zburand. Ai salvat o viata! Nu oricine poate sa se mandreasca cu asa ceva. Tot respectul meu si numai bine!

| Anca a răspuns:

Eu am gasit azi un pui de pisica de 1 saptamana. Ce coincidenta happy

| Arthur a răspuns:

@Elianna ''Hmm, las-o balta cu '' pisica fără gheare.
Ce jenant răspuns ai dat pentru un expert. Îţi şi văd statuia ridicată în cinstea ta şi lui Genom. Cine se aseamănă se adună.
Tu m-ai provocat aşa că nu-ţi înţeleg mirarea, nu este decât o reacţie la felul cum te bagi în seamă de una singură, fără să fi avut motiv, doar dacă urmăreai scandalul pentru a te face mai cunoscută.
Vezi că eu încă nu am trecut la taxatul cu stupizi aşa cum faci tu când nu-ţi convine vreun răspuns. Take care!
Apropo de unele dintre răspunsurile tale, eu nu o să spun că sunt ''tardive, nefolositoare, batjocoritoare, baliverne şi amărâte '' aşa cum le cataloghezi tu. Limbajul tău de mahala cred că te onorează.
Mulţumesc că ai lăsat să ţi se întrevadă adevărata ta faţă.
PS: Ziceai că am de-a face cu un ''expert în pisici ''. Vai de capul lor săracele ce experimente triste faci pe ele, mi-am adus aminte de un răspuns de-al tău în care printre altele, tratai o pisică care lăcrima cu unguent. WOW! Tare, foarte tare! Pisica ce zicea, mai vede? Altă prostie, pisica lăcrimează pentru că are ''canalul lacrimal înfundat '', păi fata tatii, dacă e înfundat, înseamnă că e înfundat, adică nu mai curge. Eşti catastrofă. Asta e dintr-un singur răspuns de-al tău, expertă în pisici, dar dacă ţi le-aş lua pe toate la disecat doamna expertă? Cam ce voturi crezi că meriţi acolo, unde spui chiar tu că unele răspunsuri îţi sar în ochi pentru că-ţi sunt prea proaste sau foarte bune şi trebuiesc votate ca atare? M-ai lămurit!

| Arthur a răspuns:

@Elianna Mă faci să râd cu lacrimi. Las-o că măcăie! Cred că ai nenorocit de tot pisica, cea imaginară desigur. Nu cred că ţi-ar fi putut recomanda cineva în universul acesta unguent pentru ochi, cu atât mai puţin Mibazon, care e pentru cu totul alte afecţiuni ( furuncuri de exemplu, sau poate pisica ta avea hemoroizi ). M-ai lămurit total!
În legătură cu canalul lacrimal, există o logică de bază la nivel de grădiniţă : un lucru înfundat, e înfundat, adică nu curge. În viaţa vieţii mele nu am auzit pe cineva să spună că-i lăcrimează ochiul excesiv din cauză că are ''canalul lacrimal înfundat''.
Eşti total, total pe dinafară, îmi pare rău pentru tine, probabil vârsta e de vină.
PS: Crezi că dacă gaşca te votează cu inteligenţi la un răspuns stupid 100%, ce credibilitate poţi avea tu şi respectivii tovarăşi? Am observat că şi Dmonik iubeşte stupizii şi are pisici fără gheare şi dinţi. Dacă tot îţi votează aceste răspunsuri inteligente, probabil ştie ea ceva...
( Tocmai mi-am adus aminte de Dmonik care se plângea cu ceva timp în urmă că primeşte stupizi şi care la voturile abuzile ale unui user spunea ceva de genul '' Lasă, sunt voturi date din invidie şi rautate... etc '' ) Cât de ipocriţi putem deveni, sau cât adevăr este în ceea ce spunea?
Dmonik ţi-ai uns vreodată ochişorii cu Mibazon?
Aşa vă acoperiţi voi în gaşcă prostiile unul altuia? Grozav recrut aţi ales.

| Arthur a răspuns:

@Elianna Tu chiar nu înţelegi sau aşa eşti tu? Cred că tot site-ul plânge, mai ales cei care au dat pisicile cu unguentul Mibazon în ochi. rolling on the floor Aş fi plâns şi eu dacă mă dădeam cu acel unguent în ochi, noroc că nu sunt pisică.
Link-ul trimis îmi întăreşte şi mai mult spusele. Unde ai văzut tu acolo scris că se foloseşte pentru ochi? Trezeşte-te. Ai spus o gugumănie, acceptă acest lucru pentru că altfel dacă nu interveneam, nu ştiu câte pisici ar fi avut de suferit din cauza ta. Tu aici pe site ajuţi sau nenoroceşti pisicile oamenilor? Ce e cu tine?
Află dragă că pentru ochi se folosesc doar medicamentele sub formă de picături. Nu o ascultaţi dragi posesori de animale! Pentru că nu o să vi le poată despăgubi, mai ales dacă au o valoare sentimentală pentru voi. Menţionez că cei care i-au dat inteligent pot încerca totuşi, eventual pe propria piele, pentru că animalul respectiv nu e cu nimic vinovat să ne batem joc de el.
Îmi amintesc de replica clasică : Cine oare ţi-o fi dat şi ţie carnetul! ( de şofer desigur )

| Arthur a răspuns:

Stimată @ Raluca , o să fac public şi nemulţumirile mele , de care văd că de mai puţine ori se ţine cont . O să răspund întâi în legătură cu userul Elianna , care începând cu nominalizarea mea pe blog , a început să mă atace furibund , susţinută de acea grupare pe care o s-o nominalizez ceva mai la urmă . Revenind la întrebare ; nu sunt de profesie veterinar , dar am accesat pentru documentare link-ul postat de aceasta : http://www.formula-as.ro/1999/393/sanatate-35/sanatate-1085 . Oricine nu este de profesie şi citeşte acest link , chiar şi celelalte prezente în acea zonă , nu va descoperi nimic despre vreun tratament ocular , după cum nu am descoperit nici eu , cu toate că am citit de cinci ori la rând postarea . Înafară de acest lucru , vreau să mai menţionez că manipularea din zona oculară este preferabil să fie făcută de un specialist , mai ales că este vorba de un unguent şi nu de picături . Chiar acest utilizator , expert în pisici după cum susţine ''Ai in fata un "expert" in ale pisicilor! '' , a dat greş , mai mult decât atât nereuşindu-i nici un tratament recomandat de medic după spusele domniei sale :'' Am tratat-o cu picaturi,unguente, pastile ...dar degeaba! '' . Ce putem înţelege de aici , era expertul neexpert , sau tratamentele erau necorespunzătoare ?
Aţi căzut într-o capcană , legat de medicament , dacă citeaţi cu atenţie , v-aţi fi dat seamă că acea boala de fapt nu există . Utilizatorul a spus : ''am o pisicuta careia ii lacrimeaza un ochi de mult timp '' iar apoi a adăugat că i-ar fi spus un medic despre acel ochi că ar avea ''canalul lacrimal infundat '' . Explic acest lucru pentru a treia oară : un ochi care lăcrimează în exces nu poate avea canalul lacrimal înfundat , eşti de acord cu mine stimată Raluca ? Logic ar fi ca acel glob ocular să sufere din cauza lipsei umezelii( lacrimilor ) .
Revenind la avertismentul public , dreptatea după cum se vede are două jumătăţi pline şi două goale ( la mine ) . Eu cred că din punctul meu de vedere şi al link-ului postat de aceasta am avut dreptate , pisica tot bolnavă a rămas , numai că se încearcă acea pisică virtuală să fie aruncată în curtea vecinului , adică a mea . Ca să pun punct acestei dispute , atât eu cât şi rudele apropiate , nu am primit de la veterinar pentru tratament ocular decât picături , dar bineînţeles pentru pisici reale şi boli la fel de reale .
Revenind la esenţa problemei , care nu are nici o legătură cu bietele pisici , ci doar cu faptul că am devenit pentru unii de mult timp persona non grata . Sunt doar un user care vrea să rămână independent şi care îşi păstrează părerile politico-religioase - aici pot spune că se află cu siguranţă cheia acestei situaţii de fapt .
O să menţionez încă un lucru pe care cred ( sper ) că nu aţi avut timp să-l sesizaţi ; faptul că în ultima vreme s-au înteţit atacurile împotriva mea . O să menţionez aici numele userului Cod rosu , care după ce m-a atacat continuu şi mi-a umplut cămara de stupizi , a fost suspendat împreună cu toate conturile sale ( mulţumesc pentru înţelegere ) dar rezultatul a fost zero tăiat în patru : stupizii bineînţeles că rămân , iar acesta a revenit la fel de zglobiu în aceeaşi zi sau în ziua următoare cu un cont nou nouţ cu acelaşi nume , de pe care continuă să mă atace . Aceste lucruri nu se văd? Nu a fost pus sub supraveghere ? Sau lui spre deosebire de mine i se permite orice ?
În ultima vreme indiferent de faptul că postez o întrebare sau un răspuns , sunt atacat de către aceleaşi persoane binevoitoare . La întrebările la care răspund eu nu se mai răspunde la întrebare din păcate , ci se răspunde la răspunsul meu , foarte organizat . Aceste atacuri vin constant din partea grupării de pe forum . Această grupare se votează în circuit închis ( se poate vizualiza ) , voturile pozitive împărţindu-se între ei în mod constant de parcă pe site nu ar mai exista şi alte răspunsuri inteligente , din partea altor useri . În schimb voturile negative fac foc încrucişat şi sunt adresate celor care îndrăznesc să aibă altă părere faţă de crezul lor de bază : ateismul şi comunismul . Acelea nu se numesc atacuri la persoană ? Acelea nu reprezintă :'' Replicile acide, acuzatiile nefondate si afirmatiile nedocumentate nu fac cinste nimanui. '' Sau sunt vizibile numai într-o anumită zonă , a celor care nu se cunosc personal şi nu au constituit un grup organizat ?
În momentul în care nu au posibilitatea să-ţi atace propriu zis răspunsul , folosesc atacul legat de virgule , punctuleţe , diacritice ( dacă nu le foloseşti - de ce nu le foloseşti , iar dacă le foloseşti - de ce le foloseşti ? ) . Alt gen de atac este ,culmea , legat de sexul persoanei respective , pe care nici măcar nu-l cunosc şi care poate doreşte să aibă o prezenţă pe site nelegată de realitatea sa cotidiană . În fond , nu cred că mă cunoaşte careva de pe acest site ca persoană şi legat de acest lucru : sexul , vârsta , profesia . Nu cunosc faptul dacă sunt blond sau brunet , profesor , ziarist sau arhitect - muncitor , cioban sau agricultor - roşcat , cârlionţat , şchiop , surd , chior , etc . Cu toate acestea au atacat până şi culoarea părului ( blond) în repetate rânduri( după mine aceasta se cheamă rasism ) . Mi-au atacat posibila vârsta prin cuvinte laudative gen : mucilă , puştiulică etc . Cred că nu e necesar să reamintesc celor mai vechi ( care aţi mai rămas ) ce au făcut userii la care mă refer cu vechii utilizatori , care s-au lăsat păgubaşi şi au plecat din cauza lor . Au ajuns un fel de stat în stat pe TPU , unde au constituit un NPN ( adică noi pentru noi ) . Indiferent de părerea domniilor lor despre propria persoană , cred că ar fi mult mai util să asculte şi părerea celorlalţi useri la adresa domniilor lor .
Spiritul de gaşcă funcţionează în felul următor : unul dintre ei dă o replică , apoi ceilalţi sar în haită pe cel vizat , tocându-l mărunt .
Altă tactică a găştii este deschiderea unor noi conturi , temporare , fără viitor , de pe care atacă prin întrebări , răspunsuri şi voturi persoana vizată ( să nu vă închipuiţi că apare din senin vreun utilizator care în mod normal nici nu ştie bine pe ce lume se află în cadrul tpu-ului , şi care deodată , culmea ştie tot despre un user anume şi sare la gâtul lui de parcă ar fi fost duşman de-o viaţă ) , bineînţeles ca nu le afectează conturile principale cu nimic . În esenţa , nici usturoi n-au mâncat , nici gura nu le miroase .
Maximul de atenţie de care au dat dovadă ( şi de care mă simt flatat ) , a fost creerea de 11 conturi paralele , de pe care am fost atacat de data aceasta numai cu voturi negative . Cu alte ocazii , din lipsă de timp sau inspiraţie , au creat numai câte 3 , 4 conturi speciale , de pe care s-au desfăşurat . Fac acest lucru deoarece de pe conturile lor de bază nu-şi permit să dea decât un număr limitat de voturi negative . Regula lor de bază este : nu da mai mult de cinci voturi consecutive aceluiaşi pentru a nu intra în discuţia voturilor abuzive .
Identitatea acelui'' Noi pentru noi '' poate fi descoperită uşor prin postările agresive adresate unor useri , printre care şi eu . Luând unul singur dintre ei şi urmărindu-i voturile pozitive şi negative , ve-ţi descoperi cercul , dar şi '' duşmanii'' acestora . Majoritatea se cunosc personal între ei , au avut acţiuni comune , sau sunt în acelaşi domeniu .
Cred că tocmai din cauza acestora sigla TPU se afla în pericol . Legat de imposibilitatea de a face un control zilnic pe site ; nu aveţi nici o grijă , o fac tocmai aceştia la fiecare întrebare sau răspuns care nu le pică bine . Te provoacă şi dacă răspunzi cu aceeaşi monedă eşti raportat automat .
Aş fi crezut că e ceva în neregulă cu mine , dacă de-a lungul timpului nu aş fi primit mesaje de la useri respectabili ai site-ului care mi-au apreciat munca şi care din păcate , mulţi dintre ei s-au lehămetit şi nu au mai avut puterea necesară să le dea un răspuns corespunzător celor din gaşcă , care încearca să confişte pentru sine site-ul . Aroganţa acestora şi sistemul lor bine pus la punct reduce la tăcere userii care nu se ploconesc în faţa domniilor lor , sau nu sunt de acord cu adevărurile absolute aflate în custodia acestora .
În speranţa că adevărul şi dreptatea poate vor triumfa pe acest site , pe care îl respect totusi şi unde am avut ocazia să cunosc persoane deosebite , unde am avut ocazia să învăţ multe lucruri pe care nu le ştiam ( inclusiv chestia cu unguentul ) , vă spun pentru o perioadă La Revedere , deoarece voi pleca într-o binemeritată vacanţă .
Le spun deocamdată la revedere tuturor prietenilor , iar găştii să nu-şi caute altă ţintă până la revenirea mea .
Stimată Raluca , vă mulţumesc pentru situaţiile când aţi fost alături de mine ( pe dreptate cred ) şi promit că dacă o să văd că se perpetuează aceeaşi situaţie ca şi până în prezent , legat de atacurile acestei grupări ( nu mă interesează cum îşi împart între ei voturile ) voi considera site-ul ca fiind a acestora şi atunci bineînţeles că mă voi retrage . Până acum nu am considerat necesar acest lucru , cu toate că am fost bântuit de acestă idee la rândul meu , datorută în primul rând userilor adevăraţi care-şi exprimă valoarea prin individualitate şi nu la kilogram , cât şi datorită faptului că am mai avut încredere în acea siglă TPU , adică Toţi Pentru Unul . Mulţumesc pentru prea mult timpul acordat . La revedere !

| Arthur a răspuns:

@COD ROSU Las-o că măcăie! Am studiat la rândul meu răspunsurile de pe cele 3 conturi şi dacă nu ai fost tu secretar pe toate cele 3, înseamnă că gândiţi toţi trei cu acelaşi creier. Ai folosit (neglijent ) pe toate cele 3 conturi acelaşi stil de scriere. Aceleaşi caracteristici de scriere la toţi cei trei utilizatori este o imposibilitate.
Am reuşit să salvez totuşi unele caracteristici de scriere care dacă va fi necesar le voi publica.
Să fim serioşi, eşti una din fantomele găştii. Eu nu am avut tupeul ca nou venit pe site să sar direct la gâtul vreunui utilizator, sau expert cu atât mai puţin. Asta dă de gândit mult. Începătorii nici nu ştiu bine pe ce lume se află, cine cu cine votează, reţin greu numele celorlalţi, nu ştiu să dea voturi sau fundiţe, nu ştiu să trimită un mesaj măcar( tu ai reuşit din prima acest lucru, vei fi vreun geniu poate ).
Spicuiesc din scrisorelele tale de dragoste :
'' Esti bolnav, omule!
''Du-te si te-mpusca, omule! De fapt, nu om, CREATURA!
Nu meriti sa traiesti printre oameni! ''
Nu înţeleg cum ai reuşit tu să răspunzi de pe contul Amaliei, poate locuiţi împreună ( în acelasi trup ) sau i-ai virusat compul ( ilegal ).
Minciuna are picioare scurte iar cine se scuză se acuză.
Multă minte!

| Arthur a răspuns:

Ok @Raluca. Amintesc ce am spus la sfârşitul răspunsului ''... pe care îl respect totusi şi unde am avut ocazia să cunosc persoane deosebite, unde am avut ocazia să învăţ multe lucruri pe care nu le ştiam ( inclusiv chestia cu unguentul )...''
Referitor la acest pasaj : "Daca ma scoate X din sarite cu ceva, eu il voi hartui la fiecare postare si-l voi face mincinos cand eu nici nu stiu ce spun. ", este exact lucrul care mi se întâmplă mie. Dacă am greşit la acest răspuns, am spus şi cauza, nu trebuie să mă disculp şi am menţionat că nu sunt medic veterinar.
Nu aş fi intrat în contradicţie cu acest user dacă nu m-ar fi provocat până şi la ultima mea întrebare, unde a intervenit aiurea, fără legătură cu subiectul respectiv. Nu sunt eu singurul care greşeşte. Dacă vă uitaţi peste răspunsurile ei, veţi găsi cu siguranţă răspunsuri greşite. Toţi greşim la un moment dat.
Mie mi-a fost jenă să vă răpesc timpul cu multe lucruri care m-au deranjat la un moment dat şi pe care le-am considerat de mică importanţă. Dar ulterior acestea au luat amploare şi văd că am făcut rău neraportându-le la timp.
Ca să fiu scurt de data asta, o să mă conformez şi o să raportez fără a mai da replicile pe care le-am considerat la un moment dat juste.
V-aş întreba un singur lucru referitor la activitatea mea pe TPU. Câte dintre răspunsurile mele merită stupizii cu care am fost recompensat de către acel grupuleţ şi care nici măcar nu s-au obosit să răspundă la respectivele întrebări?
Mult succes!

| Bubiko a răspuns:

Si vecina mea a gasit un pui de vrabie si m-i l-a dat mie. Era ud. L-am pus intr-o carpa si l-am lasat sa se usuce. A trebuit sa merg la mamaia mea si asa ca l-am luat si pe el. Dupa ce s-a uscat a inceput sa zboare prin masina. Cand m-am intors acasa a prins mama niste muste si i le-a bagat pe gat. laughing Seara l-am pus intr-o cutie de pantofi si l-am culcat sub masuta din dormitor. Dimineata i-am dat drumul si a zburat.

Aaa... da. Imi pare foarte rau pentru puiutul tau. Trebuie sa-i dai drumul de pe balcon. Noroc ca eu stau la tara.

| Daviiiiiid a răspuns:

Nu inteleg ...de ce va certati in loc sa o ajutati pe @Ellianna la intrebarea pe care a pus-o rolling eyes lol!

| ghineanamaria a răspuns:

Am si eu tot un pui de vrabie sper sa traiasca dar imi pare rau caci in aceasta zi am dus cusca afara caci eu stau la casa si el ciripea iar acolo s-au strans vreo 10-15 pasari care ciripeau impreuna cu el!

| LoLo_9163 a răspuns:

Pai si eu am avut o experienta asemanatoare doar ca la mine s-a blocat intr-o floare din balcon laughing. sa STII CA E FOARTE BINE CUM AI FACUT, DAR DACA AI PERUSI E FOARTE BINE DACA IAI DA NISTE SEMINTE. Dai si albus de ou si galbenus, dai niste apa intr-o seringa dar are nevoie de un spatiu larg pentru a supravietui.Nui bine daca o sal tii intr-un borcan de muraturi deoarece in latime e mic...incearca sa cumperi o cusca sau sa confectionezi una.Mult noroc si multa sanatate puiuluiwinking.

| membrugirl2010 a răspuns:

Ce mai face puisorul? A trait?

| brosu a răspuns:

Este bine că i-ai dat galbenuş fiert, poţi să îi mai amesteci cu gălbenuşul tărâţe de grâu sau mălai, nu îţi recomand să îi dai prea multă pâine. Este bună ideea cu seringa, dar nu uita să îi dai apă.
O să trebuiască să îl hrăneşti o perioadă de câteva zile până învaţă singur, ei şi după ce încep să zboare mai sunt hrăniţi de părinţi.
Eu am crescut porumbei acasă şi uneori eram nevoit să mai hrănesc pui de porumbel, nu era uşor, dar cu un pui de vrabie ai mai multă muncă. Nu dispera, e posibil să îl faci mare să îl vezi cum zboară. happy
winking Atenţie la pisică! Sigur o să îi dea târcoale.
Succes!

| COD ROSU a răspuns:

@Raluca - sa inteleg ca pentru Arthur este o rugaminte si pentru Elianana este un avertisment?
Nu este prima data cand iti este adus la cunostinta comportamentul lui Arthur si atitudinea fata de membrii TPU, si nu este nici prima data cand nu se iau masuri. Asa este, chiar si admini pot avea simpatii. Dreptul la vot este dreptul fiecaruia. Numai aici pe TPU am auzit ca dreptul la vot este un abuz. Daca te uiti cu atentie la voturile Elianei raportate la numarul ei de raspunsuri, in special la voturile cu stupid, vei observa ca ea chiar nu a abuzat de acesta functie, si ca a considerat ca raspunsurile in care Arthur o ataca pe ea, au fost stupide.
Cum se face ca toata lumea il ataca pe Arthur. Oare ce are lumea cu el? Cum se face ca Arthur este singurlui care se isterizeaza cand un raspuns de-al sau este votata cu stupid.
Am sa fac apel la membrii TPU ca pe viitor, sa-i noteze toate raspunsurile lui Arthur cu inteligent, pentru ca pe el asta il face fericit. Chiar nu sunt ironic.
Imi vine in minte cand Amalia(@Anonim), intamplator i-a votat un raspuns cu stupid. Eeeeee...si a inceput distractia. Arthur i-a votat toate raspunsurile cu stupid, si masurile s-au luat impotriva ei. Contul ei a fost suspendat fiinda acuzata ca detine mai multe conturi.

Deci, pana la urma pentru ce exista functia de votare? Propun sa se elimine votul „STUPID", sa ramana doar „INTELIGENT", eventual si „FOLOSITOR" si toata lumea va fi fericita, iar Arthur cel mai fericit.

| COD ROSU a răspuns:

@Arthur - din cate vad esti obsedat de o anumita gasca. La gatul carui expert am sarit? Expert in ce? Ca detii acest titlu simbolic aici? Felicitari! Ai pierdut mult timp pe aici si il meriti.
Nu am sarit la gatul nimanui. Am avut contre si cu alti EXPERTI, chiar mai dure, dar niciunul nu a reactionat cum ai reactionat tu. Stiu sa respecte un punct de vedere chiar daca nu sunt de acord cu el. Tu nu stii sa faci asa ceva.
La fel si in cazul tau, mi-am spus doar punctul de vedere care pe tine te deranjeaza. Te isterizezi degeaba. Doar tu poti fi atat de obsedat ca se folosesc conturi multiple ca sa-ti faca rau, dar ai dreptul sa crezi ce vrei, ai dreptul sa acuzi.
Imi permit sa contrazic pe oricine, stiu sa respect pareri, chiar daca nu le si impartasesc pe ale unora.
Sa-ti aduc aminte ca ai primit intamplator un STUPID si ai reactionat in cel mai jalnic mod, dand o caruta de stupizi Amaliei?
Nu face pe victima, nu impresionezi cu nimic.
Ai dreptate, cine se scuza se acuza...de ce iti cauti scuze?
Faptul ca la inceput nu stiai pe ce lume te afli asta nu inseamna ca toti sunt la fel.
Arthur, esti la fel ca toti cei care atunci cand raman fara replica arunca cu jigniri.
Fara sa te simti jignit, pentru tine sunt multe lucruri greu de inteles.

| Ancestralsoul a răspuns:

Bravo.Esti de apreciat pentru fapta aceasta. Sfaturi nu iti mai dau, ti-au dat ceilalti destule si foarte potrivite.

| N1mka4eva a răspuns:

Sunt sigura ca medicul veterinar te va ajuta. Poti s aincerci prin ai da granute pentru. parusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci frimituri de paine, apa in ceva sa bea, nu e pretentios.seminte ceva de pasari.frimiturile sa fie mici mici de tot daca e pui. sper sa iti fi fost macar un pic de ajutor.eu am avut un porumbel cu aripa rupta da era mare deci era mai uspr cu papa.sau mancare de papagalibig grin succes. sper sa fie bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Branza de vaca maruntita fin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pana la urma daca sunt in aceeasi situatie, ce fac? dau puiul de vrabie cu unguent... logic.
Eu zic sa-l scoti din borcan si sa-l pui intr-o cutie de carton si deasupra ii faci un capac din plasa de tantari, e prea mare umiditatea in borcan, chiar daca ii pui hartie igienica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lollaughingbine ca ceilalti isi permit sa-l atacewinkingasta nu se mai ia in consideratie.Pace!happyxoxo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au ei grija sa aplice legea Talionului, dupa cum prea bine se vede acest frustrat cod rosurolling on the floorare nesimtirea sa atace si nu isi da seama nici el ce face si toate astea in ochii tai Raluca.Greu de priceput, dar lasa-o asa ca merge, trafic la greu si respect nimic. xoxo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun mai bine ca acel unguent este multifunctional se foloseste la mai multe problemebig grin decat sa va certati nare rost si eu am gasit un pui de vrabie care nu prea sti sa zboare bine nu prea mananca