Întrebare recomandată | Capsuinkaadulcicaa a întrebat:

HELP! Am gasit un puiut de vrabie pe jos cred ca are cam o saptamana. Ce sa fac? I-am dat niste apa amestecata cu galbenus de ou fiert cu pipeta si a mancat, apoi l-am lasat cateva ore in gradina in speranta ca .....va veni vrabia mama dupa ellaughing dar degeaba, acum l-am luat in casa si ia-m improvizat un cuib din vata, servetele etc. Deseori cand ma vede deschide cioculetul laarg si ciripeste; cred ca asa imi spune ca ii e foame nu?
Ma ajutati cu niste sfaturi? Nu cred ca va trai prea mult dar macar sa incerc; mentionez ca nu cred ca este ranit!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ChrisNemo a răspuns:

Pai cred ca, deodata ce ai avut inima atat de buna incat sa-l "adopti", trebuei sa-ti asumi rolul de mamica big grin.Nu sunt cunoscator de pasari, cu toate ca detin un papagal, dar era destul de mare cand l-am luat deci nu erau probleme cu nutritia. Daca nu mananca singurel incearca sa ii pui tu in cioc frimituri de paine sau sa incerci cu o siringa... Oricum mult succes si felicitari pentru initiativa! Ma bucur ca inca mai sunt oameni cu suflet in societatea asta!

27 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mama nu se mai intoarce.Deschide ciocul, pentru ca mama il hraneste direct in gura. Poti pune mancare tocata si umezita intr-o seringa, fara ac, si-i dai direct in cioc.Prefera viermisori, muste, insecte mici. Felicitari pentru sufletul tau bland.Chiar daca nu va trai, vei fi impacata.

| WeAreSmart a răspuns:

Arata-i niste videouri despre pasari happy poate va invata sa zboare, nu cred ca va muri curand, da-i si niste insecte mici happy

| ChrisNemo a răspuns (pentru WeAreSmart):

Deci pur si simplu am izbucnit in ras cand am vazut raspunsul tau! SA ii arate unei pasari, videoclipuri cu pasari si sa invete sa zboare! Deci what the... rolling on the floor E ca si cum ai spune ca bebelusilor abia nascuti, daca le-ai arata video`uri cu alti bebelusi ar trebui sa fie capabili sa inteleaga tainele mersului! Un sfat prietenesc, gandeste si tu putin logic si rational inainte sa deschizi gura, o sa te ajute mult in viata.Te asigur.

| WeAreSmart a răspuns (pentru ChrisNemo):

Taci ma din gura, daca nu intelegi psihlogia animalelor, se stie ca videourile actioneaza asupra compotramentului animlelor si omului, nu degeaba exista posturi TV pentru caini

| ChrisNemo a răspuns (pentru WeAreSmart):

Ai dreptate, TV-ul te culturalizeaza foarte mult.

| WeAreSmart a răspuns (pentru ChrisNemo):

Ti-as recomanda sa privesti posturi TV pentru caini, poate vei fi si tu mai politicos, macar sa ajungi la nivelul cainelui

| EMike a răspuns:

Fereste-l de umiditate oricat de murdar ar fi si incearca sa nu-i dai decat apa de fantana (fara clor). Clorul pentru puii de pasare este letal. Du-te la pet shop si ia mancare de papagali (d-aia marunta). Succes si sa speram ca traieste pana face aripi happy.

| AlexandraGabriellaLova a răspuns (pentru AlexandraGabriellaLova):

Scuze ca nu am pus raspunsul intreg, dar era cam asa: Eu am avut grija, in total, de 6 puisori, 2 de vrabiuta, de aceeasi varsta, unul tot de vrabie, dar muuuuult mai mic, adica deala golas, fara nicio pana sau puf, dar i-am crescut, 2 de-ai papagalilor mei, ca nu au avut grija deloc de ei, erau sa moara, si unul micut de gugustiuc, chiar daca am 14 ani, am muuulta experienta, te rog frumos sa ma anunti daca vrei sa mi-l dai, sunt dispusa si as fi foarte fericita daca as avea grija de el.

| CrazyGirll a răspuns:

Uite,odata ce ai pus mana pe un pui de vrabie nici mama sa si alt parinte n'o sa-l mai ea.Pentru ca acum ti'a luat mirosul, mirosul de om.Tot ce poti sa fcai este sa-l ingijesti si peste cateva zile sa-i dai drumu.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CrazyGirll):

Da ce crezi ca-i caine? laughing

| CrazyGirll a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Stai putin ca am uitat sa rad.Invata sa citesti ma referem la o vrabie! straight face

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CrazyGirll):

loser am vazut ca te refereai la o vrabie. eu n-am stiut ca un pui de vrabie are asa un miros fin...te adulmeca ce-ti face de nu se mai duce apoi la maicasa? se obisnuieste cu mirosul de parfum giorgio armani sau versace si nu-i mai place mirosul de vrabie? rolling on the floor

| CrazyGirll a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Aaa da? :-o nu stiam..Si tu a ce mirosi?!?!? a gunoi? rolling on the floor

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CrazyGirll):

Nu, nu miros a gunoi, dar de ce, cum miroase? din moment ce stii parfumul, cred ca te dai des cu el...in fine, am deviat subiectul, si tot nu cred ca iti dai seama de ce prostie ai putut sa scoti pe gura cand ai dat primul raspuns, dar si ultimul thinking nu are niciun sens... loser

| CrazyGirll a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ma doare capul sa explic la cine nu intelege. Taci si vezi'ti de treaba..Ca vad ca, cu parfumu' nu'ti prea merge bine.laughing rolling on the floor

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CrazyGirll):

Mai fata inainte de a da drumul gurii, verifica si tu daca e conectata la creier, daca ai asa ceva. si acu, nu fii rea, daca eu nu stiu parfumul asta cu care te dai tu, ala de miroase a gunoi, asta nu inseamna ca nu le am cu parfumurile.rolling on the floor

| CrazyGirll a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Eo am conexiune la creier.Da ia vezi tu ca s-a stricat windousu'... Aplica un antivirus..ca creieru' o ia razna. rolling on the floor rolling on the floor

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CrazyGirll):

Stai, tu ai creier?

| CrazyGirll a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Draga stai linistita ca am..Ai facut cum am zis? aaa da aplica si un photoshop in fata laughing) rolling on the floor

| disconnectmen123 a răspuns:

Dul unde l-ai gasit si lasa-l cateva minute macar o jumatate de ora si poate veni mama sa dupa el big grin

| WeAreSmart a răspuns (pentru disconnectmen123):

Mama nu vine nici dupa oua daca au fost atinse de om

| T82 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic.Ai si tu grija de el dar s-ar putea sa nu traieasca prea mult

| Lincu2 a răspuns:

Eu zic...Ca ar trebui sa-i dai ceva de mancare...Incearca sa-i dai daca nu vrea sa manance cred ca ar trebui sa-l duci la un veterinar! Mult succes!

| aidualcunaezerb a răspuns:

Sfatul pe care pot sa ti-l dau este urmatorul, da-i firimituri de paine, apa, grau, galbenus de ou ori cu pipeta ori cu seringa. Cand va creste mai mare si va i capabil sa zboare da-i drumul sa plece! Felicitari pentru initiativa! Funda?