| AnaGTG a întrebat:

Am gasit doi pui de pisica, iar cateva zile am incercat sa-i ingrijesc cum am putut mai bine. Din pacate, la doar 4 zile, unul a murit aseara. As vrea sa-l pot ajuta pe celalalt sa traiasca. dar nu mai mananca nici cat manca acum 2-3 zile si nici nu miorlaie prea mult. Toarce de fiecare data cand il tin in mana si mi se pare ca respira greu, sacadat. Ar fi putut lua un virus de la celalalt? Sau e din cauza altor factori? Nu vreau sa-l pierd. Ce as putea face pentru el, acum? Astazi am strans destui bani cat sa-l pot duce la veterinar sa-l consulte. dar pana maine nu stiu daca va rezista.
preciezez ca i-am hranit pe amandoi cu un amestec din lapte, miere si galbenus de ou, pentru ca nu-mi pot permite sa le cumpar lapte praf special

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Totusi un veterinar ai putea consulta in aceasta privinta. parerile de rau nu l-au ajutat pe cel ce a murit. si nici pe acesta nu o sa-l ajute.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cumpara-i neaparat mancare umeda. Nu ii mai da lapte, miere sau galbenus de ou. Oul crud este extrem de toxic pentru pisici si nu pot digera laptele de vaca, mai ales cand sunt micuti si nu au sistemul digestiv bine format. Cel mai probabil din cauza asta a murit celalalt pisoi. Nu vreau sa te fac sa te simti prost si nici nu trebuie sa te simti prost pentru ca ai vrut sa ajuti, ceea ce este admirabil din partea ta. Si este la fel de admirabil ca ai strans bani sa il duci la veterinar. Nu multi copii fac chestia asta. Insa trebuie neaparat sa ii cumperi mancare umeda, speciala pentru pisicute. Nu costa mult, un pliculet este in jur de un leu, doi si pentru un pui, daca este tinut in frigider si incalzit inainte sa i-l dai, te tine doua, trei zile. Puii de pisica incep sa manance mancare umeda chiar de la trei, patru saptamani.

Totusi, ca sa fii sigura, du-te cu el maine la veterinar si vezi ce indicatii iti da veterinarul.

Iti doresc mult noroc si sper sa supravietuiasca. happy

| Denisa13nic a răspuns:

Cat de mici sunt puii? Probabil ptimul pui a murit deoarece el ''bea''* lapte de la mama lui si era prea mic ca sa manance mancare sau ce ii dade.ai tu! Poate asa este si cu al doilea! Funda?laughing