| Dasija a întrebat:

Am gasit un prieten de familie care vinde catei bichon maltese dar cateii au 2 saptamani si abia isi deschid ochii. As vrea va rog sa stiu care e cea mai potrivita varsta pentru a lua un pui de langa mama lui. Nu as vrea sa moara sau sa pateasca ceva. Multumesc anticipat. Funda

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

De obicei cand cateaua nu mai vrea sa il alapteze, in jur de 5-6 saptamani cand este indicat sa ii faci primul vaccin.

| frostxtq a răspuns:

Acum sigur nu e momentul sa il iei, inca e alaptat de mama lui si are nevoie de laptele ei pentru a-ai creea anticorpi.
Eu am luat-o pe catelusa mea cand avea 4 saptamani si nu i s-a intamplat nimic. Primul lucru dupa ce am luat-o a fost sa o duc la un veterinar, i-a facut un control si a programat-o pentru primul vaccin.

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Poti sa il iei de pe la 3 saptamani cum l-am luat si eu. FUNDA?

| Ademira a răspuns:

In nici un caz la 2 saptamani. Cea mai potrivita varsta pentru ca un pui sa isi paraseasca mama e varsta de 3 luni. Pana la varsta respectiva, mama lor ii invata multe. Puii mei au 2 luni jumate si mama lor e cu ei, dar astia sunt puii care raman cu mine. Restul au fost doriti mai devreme. Cel mai sanatos din punct de vedere comportamental pentru ei, e ca la 3 luni sa fie luati de langa mama. Ai mei inca mai sug laptic de 2-3 ori pe zi. Aia la 2 saptamani au atat de multa nevoie de mama lor...
http://dogtime.com/puppy-behavior-basics-hsus.html

| Razvan_Andreescu_1990 a răspuns:

De la 5-6 saptamani poti sa iei catelul de langa mama lui