| casperel a întrebat:

Am gasit un pui de randunica acum 2 saptamani ( aproximativ), stau la bloc, iar in scara la mine era un cuib, probabil a picat de acolo. Precizez ca nu era asa micut, adica avea mai multe pene decat "puf".
Ce probleme am pe scurt, sa nu lungesc povestea.

Ce fac :

- Il hranesc de cand l-am gasit ( 2 saptamani) cu viermisori ( larve) de la magazinul de pescuit. De 4-5 ori pe zi ( acum mai rar, la inceput mai des), cam 8 viermisori de 4 ori pe zi VIERMISORII intai ii omor cu penseta pana nu mai misca(ma sperie chestia ca ii mananca in timp ce misca happy si mi-a fost frica). + CASTRAVETE ( bucatele mici, miez, ii dau cu penseta dupa viermi si cateva bucatele de castravete) + mar ( dupa ce baga 8 viermi + putin castravete + putin mar, mere proaspete mici, verzi). + APA, am o pipeta de silicon si ii dau sa zic 5 picaturi, dupa fiecare masa.

- Ziua il tin intr-o planta ( nu stiu exact ce e, e a mamei) destul de mare, cu multe crengi si are cam 1 METRU. Sta pe acolo prin crengi, se plimba de pe una pe alta etc. Acum la final a inceput sa mai zboare prin casa, o gasesc sus pe draperie sau printr-un colt al camerei.

- Noaptea i-am facut o cutie curata, in care am servetele pe fundul ei, apoi o carpa cu discuri demachiante in care sa doarma linistita. Repet : toate astea le schimb in fiecare seara, incat cutia este curata.

Ce probleme am, si ce ma ingrijoreaza :

- Dieta este buna? ce imi recomandati? daca ma duc la un magazin de pasari? Stiu ca este insectivora...
- In fecale se pare ca apar viermi ( chiar si intregi), nedigerati, de multe ori. Din aceasta cauza i-am dat si castravete+mar, nu numai viermi. Se poate sa fie asta o problema? din 20 de "fecale" in 15 sa zic sunt viermisori nedigerati si ma sperie putin.
- De la un timp incepe sa dea din cap excesiv, adica ii tremura capul, e logic asa ceva? nu stiu comportamentul lor. dar cand incepe sa "zbiere" si cand sta pe loc ii tremura cam ciudat.
- Ochiul drept il tine inchis (mai tot timpul) iar stangul deschis. Daca strig la ea sau vin cu mancarea si incepe sa "zbiere" ii deschide pe amandoi, nu e afectat acel ochi, nu are nici-o problema, pur si simplu nu stiu de ce il tine inchis. Asta am observat acum 2 zile.

- Cam in ce perioada credeti ca ar fi ok sa ii dau drumul? in ce loc sa incerc? prin casa zboara si da cu capul de pereti. imi pare rau de randunica, dar eu nu pot fi tot timpul acasa, incerc sa ajung de 4 ori pe zi sa o hranesc, si mai stau 10 minute cu ea dupa masa.

-CUM imi dau seama cand este pregatita de zbor? ea si acum zboara cat de cat, dar nu are directie, da cu capul prin mobila, pica... si incerc sa evit situatiile cand incearca sa zboare, o las in copacel acolo linistita.

Daca mi-a supravietuit pana acum, cred ca am avut un oarecum success, dar as vrea sa o vad zburand ca toate celalalte, sa simt ca misiunea mea e indeplinita happy. Mi-e tare drag de ea, cand ma vede incepe sa "zbiere" prin toata casa. cateodata zboara la mine ( cel putin incearca, apoi pica pe jos si vine mergand) atunci cand ma vede ca intru pe usa.

Vreau sfaturi despre DIETA in primul rand, ce sa ii cumpar si cum sa am grija ADECVAT de acum incolo de ea, pana o sa zboare BINE.

Răspuns Câştigător
| LoveDee03 a răspuns:

Sfatul meu este sa duci randunica la veterinar,dar unul foarte bun,la mine in scara sunt o groaza cuiburi de randunici si randunele cu pui,etc. Eu una nu as fi vazut sa ii tremure vreuneia dintre ele capul,ar putea fi o problema, desi sper sa nu, veterinarul e singura solutie, numai el iti poate da un raspuns final aproximativ bun, cat despre dieta...fructele sunt bune cat despre viermi, nu stiu ce sa zic, nu mi se pare in regula, succes!

| casperel explică (pentru LoveDee03):

Nu mai da din cap happy da din cap doar cand e entuziasmata si incepe sa "zbiere" ca vrea mancare, in rest nu mai da. I s-au deschis ambii ochi, nu are nici-o problema, era obosita saracuta, cred ca de asta inchidea ochii. Acum e intr-o stare perfecta happy nu mai face in fecale viermi nedigerati, ii tai bucatele cu un bisturiu medical micut, astfel incat sa fie bucatele mici sa le digere rapid. Pot sa spun ca este sanatoasa tun, si incepe sa zboare din ce in ce mai mult, cred ca intr-o saptamana o sa facem o decolare pe un camp sa vedem daca reuseste happy. Aceeasi dieta : larve taiate marunt + mar + castravete (chiar si rosii/morcov)+ 5 picaturi de apa dupa masa, si multa dragoste din partea mea, vorbesc cu ea toata ziua cand stau acasa am mutat copacul langa biroul meu, si o mai bag in seama din cand in cand. Mersi pentru sfaturi. In curand o sa zboare happy

| LoveDee03 a răspuns (pentru casperel):

Ma bucur ca este sanatoasa, multumesc de funda, iti doresc mult succes!

5 răspunsuri:
| simina a răspuns:

Daca da din cap in mod necontrolat are o boala neurologica care nu prea are sanse de vindecare.Mai bine consulta un medic veterinar.Fiintele salbatice rar se acomodeaza cu alte conditii decat cele din natura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sau eventual ii poti da rame taiate in cateva bucati... randunelele stiu ca mananca insecte. am mai citit ca mananca in captivitate bucatele mici de carne, dar nu stiu detalii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau galbenus de ou fiert ..am citit iarasi undeva.big grin