| adrybubuok a întrebat:

Am iepuroaica si de curand a murit tovarasul cu care statea in cusca ( un iepuroi mai mic ca ea) si de cand a murit ea nu prea mai mananc, sta tolanita si scoate niste sunete. poate sa fie si ipoteza ca ar putea sa fie gestanta?

2 răspunsuri:
| NuMaContrazice a răspuns:

Salut, iti pot garanta ca nu e suparata ca i-a murit tovarasul, iepurii sunt animale solitare si NU trebuia sa lasi un mascul si o femela impreuna daca sunt maturi (dupa 3 luni).E posibil sa fie din cauza caldurii, sau poate a avut masculul vreo boala pe care a luat-o si ea, caz in care...

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Poate e suparata ca i-a murit partenerul si sufera dupa el.
Daca a ajuns la maturitate poate sa fie gestanta dar asta se observa doar dupa ceva timp.Vezi daca ii creste burta si ar trebui sa manance mai mult.
Poate e si din cauza caldurii, nu stiu daca la tine e sau a fost cald da si eu am un iepuras si sta in cusca intins de la caldura si nu prea mananca si atunci il las prin curte sa fuga si sa pasca.
Ai putea sa o lasi pe iepurita ta putin sa se plimbe pe undeva ca sa nu ii amorteasca piciorusele.
Daca nici asa nu are pofta de mancare ar trebui sa o duci la un medic veterinar.
Succes si daca are pui sa ma anunti!