| Andreeamc26 a întrebat:

Am nevoie de raspuns urgent, dau fundita... poate un labrador retriver de 5 luni sa stea peste noapte in curte, si in timpul zilei tinand cont ca temperatura iarna in tara mea ( nu Romania ) este de max -10 grade?
- sa raspunda repede dar doar cine stie sigur despre acest subiect!
-dau fundita doar la un raspuns sincer, corect si drept!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Eu am experienta in cresterea cainilor, pot spune cu siguranta ca poate sta afara la acea temperatura. Daca are cusca izolata, asternut uscat (fie paie sau patura), are in permanenta apa si primeste hrana cu un continut mai mare de calorii decat pe perioada de vara, atunci va sta fara nici o problema.La 5 luni clar are toate vaccinurile facute...ar fi bine sa-i faci si vaccinul KC (esta vaccin contra tusei de canisa), il ajuta mult daca va sta afara.Indicat ar fi sa stea in casa sau pe un hol, dar daca nu se poate, inteleg situatia. Sper sa te ajute raspunsul meu.Multa sanatate blanosului tau.

1 răspuns:
| Felys a răspuns:

In principiu toti cainii indiferent de talie pot rezista iarna afara daca au o cusca care sa ii fereasca de vant si ploaie.Eu am un caine de doar 5 kg care nu e de rasa si a fost fatat in decembrie si a facut iarna afara in cusca, la mine a venit de abia in primavara si de atunci il tin in casa dar cand a fost mic a rezistat, acum nu ii mai place, figuri desigur, l-am invatat cu narav