| RowseRj a întrebat:

Am nevoie urgent de un răspuns. Cât mă costă eutanasierea unui câine de talie medie? La urgență?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Depinde de rasa câinelui, dacă a devenit agresiv.
Da, într-adevăr ultima soluție este eutanasierea.
Oricât iubești animalul de companie în momentul în care devine un pericol, eutanasierea. Acest lucru este valabil și în occident, dacă unii spunem că vrem o țară ca afară!
Iar, comparațiile cu un frate, doar un analfabet funcțional poate face astfel de comparații tâmpite! Un copil se educă de mic, i se impun reguli, i se impune un comportament. Lipsa de educație la un copil e din cauza părinților.
Iar, referitor la "tortura" asupra animalului de companie, de cineva din familie e absurd, mai ales că 10 ani a fost cel mai bun prieten al omului!
Nu, ca și la om, probabil suferă de o problemă neuro psihiatrică și nu ai ce face!

49 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Nu-l omori, re rog eu frumos

| JicaContra a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=eutanasiere+caine+pret
https://vet4pet.ro/preturi/
EUTANASIE(+ ANESTEZIE):

GREUTATE(KG) PRET (RON)
1-5 250
20+ 400

| RowseRj explică (pentru Speranta12):

E vorba despre o urgență. Nu aș omorâ niciodată un animal. Nu sunt un om crud. Dar din păcate câinele ăsta nu mai are nici o speranță

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Daca sufera si nu se mai poate face nimic pentru el...
esti sadic daca il tii in viata, SINCER!

in plus, doctorii REFUZA sa eutanasieze un caine care nu e in conditiile astea (sufera si nu se mai poate face nimic pentru el) altfel cineva s-ar putea sa ii reclame si si-o iau pe coaja serios de la toti iubitorii de animale

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Pai poate n-are nimic cainele de unde stim noi?

| JicaContra a răspuns (pentru RowseRj):

Imi pare rau ca treci prin asta
succes, si condoleante

| Speranta12 a răspuns (pentru RowseRj):

Aaa imi pare rau atunci

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Ignori cu desavarsire al doilea paragraf pe care l-am scris

si, sa iti mai scriu si altceva: cineva sadic NU se v-a duce la doctor sa dea cateva sute de lei sa omoare un caine, ci ar face-o acasa cu "alte solutii"

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Bine man, abia dupa imi aparuse raspunsul ei ca e bolnav, chill

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Nu pot, prea multa cafea la ora asta big grin rolling on the floor

| RowseRj explică (pentru Speranta12):

Câinele nu are nimic din punt de vedere al sănătății. Îl iubim mult are 10 ani. Dar de o 2 luni a luat-o razna complet. Avem și un pudel mic pe care la sfâșiat în 2. A început să fie agresiv cu oameni și familia. Mi-a mușcat verișoara care are 6 ani. ( menționez că era cel mai bând câine din lume jur.) iar familia mea a decid că nu mai poate să țină un câine așa agresiv într-un mediu în care sunt copii mici

| Panamax a răspuns (pentru RowseRj):

A devenit gelos.

| RowseRj explică (pentru Panamax):

Nu cred în așa ceva. Au împreună 7 ani de când se cunosc. Iar familia noastră ii iubește egal. E prima dată în 10 ani de viață ai lui când mușcă pe cineva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru RowseRj):

Ma gandesc la 2 chestii: fie sufera de un fel de schizofrenie, fie este torturat in secret de un membru al familiei; una din doua, ai fi surprinsa sa afli cati tortureaza cainii cat nimeni nu-i prin preajma.

| Werrich a răspuns:

Daca un copil isi bate fratele o sa-l eutanasiati?

| JicaContra a răspuns (pentru RowseRj):

Nu il eutanasia, intai du-te cu el la veterinar, si apoi la adapostul de caini, mai bine il abandonezi decat sa il ai pe constiinta

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Naaaaa CE ti-am ZIS EU! EU am avut DREPTATE! Poftim!

| Speranta12 a răspuns:

TU COPILO ti-am zis clar ca nu e cazul sa-l omori

| Speranta12 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am avut dreptate. I-am zis din start sa nu-l omoare, na poftim ce-i trece prin cap

| Speranta12 a răspuns:

Dupa intrebarea ei tampita era clar ca nu era nevoie sa fie omorat cainele pentru asa ceva

| RowseRj explică (pentru Speranta12):

Om tâmpit. Crezi că vin eu aici de proastă că îmi place să omor animale. Situația e serioasă. Nu a mușcat-o așa un pic de dejet sau de mână cât să lase o zgârietură. Fata a ajuns la spital. Și nimic nu ia îndreptat comportamentul. Veterinarul nea recomandat să mergem la dresaj cu el și nici aia nu a mers.

| Werrich a răspuns (pentru RowseRj):

Si fratele meu m-a muscat rau dar nu am spus mamei sa-l eutanasieze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RowseRj):

Si la aceasta solutie te-ai gandit ca si cum ai fi incercat orice altceva sa il scapi de comportament sau sa scapi de el in alte moduri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RowseRj):

Sigur nu e turbat sau flamand?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum vorbeste, pare-se ca nici nu-i acorda atentia cuvenita

| Werrich a răspuns:

E clar ca nu bietul caine trebuie eutanasiat, ci voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu observasem ca i-ai copiat cuvintele, adica sa te abtii de la insulte. Si nu cred ca a fost la veterinar sa-i zica asa ceva care nu este solutia.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eutanasia NU ESTE solutia.

| JicaContra a răspuns:

Felicitocurili mele, ai avut dreptate, insa esti si dus de-a binelea, mi-ai dat o tona de nefolositor si eronat pentru niste raspunsuri date in necunostiinta de cauza, iar cand in sfarsit am aflat care e treaba si eu i-am spus sa nu il omoare

whatever!

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Tu m-am facut ignorant din start, ca sa-ti aduc aminte. Ia vezi!