| RowseRj a întrebat:

Am nevoie urgent de un răspuns. Cât mă costă eutanasierea unui câine de talie medie? La urgență?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Depinde de rasa câinelui, dacă a devenit agresiv.
Da, într-adevăr ultima soluție este eutanasierea.
Oricât iubești animalul de companie în momentul în care devine un pericol, eutanasierea. Acest lucru este valabil și în occident, dacă unii spunem că vrem o țară ca afară!
Iar, comparațiile cu un frate, doar un analfabet funcțional poate face astfel de comparații tâmpite! Un copil se educă de mic, i se impun reguli, i se impune un comportament. Lipsa de educație la un copil e din cauza părinților.
Iar, referitor la "tortura" asupra animalului de companie, de cineva din familie e absurd, mai ales că 10 ani a fost cel mai bun prieten al omului!
Nu, ca și la om, probabil suferă de o problemă neuro psihiatrică și nu ai ce face!

| Werrich a răspuns (pentru romeo78):

Si catelul se educa de mic, exista cursuri de dresaj. Si nu, viata unui puradel nu mai e presus de viata unui catel.

49 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe la tara, legi cainele la malul apei, cinstesti vanatorul, si intr-o secunda scapa toata lumea.
Sigur e mai ieftin decat la veterinar.

| Drimmero a răspuns:

Am citit si raspunsurile de aici, nu are rost sa-l eutanasiati, omorati de pomana o viata, chiar daca e de caine, nu are sens. Mai bine intereseaza-te daca cineva e dispus sa-l creasca, in centre aia ii bat si ii omoara, deci nu e schema nici acolo. O sa ai pe constiinta o viata luata, un sentiment ce te va chinui, nici daca era bolnav nu as fi avut puterea sa-l omor, il lasam sa se duca natural decat sa intervin eu. Cea mai buna si logica solutie ar fi sa cauti pe cineva care sa-l ia in grija, un iubitor de caini care are rabdare, va trai mai bine decat la niste stapani care vor sa-l omoare.

| Ineys a răspuns:

Astia au luat-o pe aratura. Decat sa-l eutanasiezi dai drumu pe strada si se descurca el. Daca face belele mari il ia hingheri, daca nu fie in bafta lui. Recomandat sa-l duci in alt capat al orasului sa nu cumva sa gaseasca drumu spre casa.

| RowseRj explică (pentru Ineys):

Am spus și eu asta! E un câine deștept. Dar mătușamea ce deșteaptă a spus că dacă nu facem ceva cu "monstrozitatea aia de animal" ori îl otrăvește ea ori îl dă la hingieri ( nu sunt prea sigură cum se zice).

| Werrich a răspuns (pentru RowseRj):

Mai bine scapati de monstruozitatea aia de matusa. Cine omoara un caine va ucide si un om...

| Werrich a răspuns:

Daca un copil isi bate fratele o sa-l eutanasiati?

| Werrich a răspuns:

E clar ca nu bietul caine trebuie eutanasiat, ci voi.

| Werrich a răspuns:

Bunica mea face scandal, m-am gandit sa o eutanasiez.

| JicaContra a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=eutanasiere+caine+pret
https://vet4pet.ro/preturi/
EUTANASIE(+ ANESTEZIE):

GREUTATE(KG) PRET (RON)
1-5 250
20+ 400

| JicaContra a răspuns:

Felicitocurili mele, ai avut dreptate, insa esti si dus de-a binelea, mi-ai dat o tona de nefolositor si eronat pentru niste raspunsuri date in necunostiinta de cauza, iar cand in sfarsit am aflat care e treaba si eu i-am spus sa nu il omoare

whatever!

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Tu m-am facut ignorant din start, ca sa-ti aduc aminte. Ia vezi!

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Wow, cati ani ai?!?
poti sa imi arati EXACT unde te-am facut ignorant?!?
ca in afara de mintea ta TULBURATA nu "vad" nicaieri

incepe sa imi para rau de tine, ai nevoie de ajutor!

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

M-ai facut ignorant in primele comentarii. Mie imi pare rau de tine mai omule, esti penibil. Poti sa fii tu ce gicacontra vrei, dar in fata adevarului, n-ai sansa, omule.

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Inca odata!

ti-am cerut sa imi arati UNDE te-am facut ignorant?!?

as fi tinut minte daca te-as fi facut ignorant, asa ca "adevarul" ala e numai in mintea ta TULBURATA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu observasem ca i-ai copiat cuvintele, adica sa te abtii de la insulte. Si nu cred ca a fost la veterinar sa-i zica asa ceva care nu este solutia.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eutanasia NU ESTE solutia.

| Speranta12 a răspuns:

Nu-l omori, re rog eu frumos

| RowseRj explică (pentru Speranta12):

E vorba despre o urgență. Nu aș omorâ niciodată un animal. Nu sunt un om crud. Dar din păcate câinele ăsta nu mai are nici o speranță

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Daca sufera si nu se mai poate face nimic pentru el...
esti sadic daca il tii in viata, SINCER!

in plus, doctorii REFUZA sa eutanasieze un caine care nu e in conditiile astea (sufera si nu se mai poate face nimic pentru el) altfel cineva s-ar putea sa ii reclame si si-o iau pe coaja serios de la toti iubitorii de animale

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Pai poate n-are nimic cainele de unde stim noi?

| JicaContra a răspuns (pentru RowseRj):

Imi pare rau ca treci prin asta
succes, si condoleante

| Speranta12 a răspuns (pentru RowseRj):

Aaa imi pare rau atunci

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Ignori cu desavarsire al doilea paragraf pe care l-am scris

si, sa iti mai scriu si altceva: cineva sadic NU se v-a duce la doctor sa dea cateva sute de lei sa omoare un caine, ci ar face-o acasa cu "alte solutii"

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Bine man, abia dupa imi aparuse raspunsul ei ca e bolnav, chill

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Nu pot, prea multa cafea la ora asta big grin rolling on the floor

| RowseRj explică (pentru Speranta12):

Câinele nu are nimic din punt de vedere al sănătății. Îl iubim mult are 10 ani. Dar de o 2 luni a luat-o razna complet. Avem și un pudel mic pe care la sfâșiat în 2. A început să fie agresiv cu oameni și familia. Mi-a mușcat verișoara care are 6 ani. ( menționez că era cel mai bând câine din lume jur.) iar familia mea a decid că nu mai poate să țină un câine așa agresiv într-un mediu în care sunt copii mici

| Panamax a răspuns (pentru RowseRj):

A devenit gelos.

| RowseRj explică (pentru Panamax):

Nu cred în așa ceva. Au împreună 7 ani de când se cunosc. Iar familia noastră ii iubește egal. E prima dată în 10 ani de viață ai lui când mușcă pe cineva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru RowseRj):

Ma gandesc la 2 chestii: fie sufera de un fel de schizofrenie, fie este torturat in secret de un membru al familiei; una din doua, ai fi surprinsa sa afli cati tortureaza cainii cat nimeni nu-i prin preajma.

| JicaContra a răspuns (pentru RowseRj):

Nu il eutanasia, intai du-te cu el la veterinar, si apoi la adapostul de caini, mai bine il abandonezi decat sa il ai pe constiinta

| Speranta12 a răspuns (pentru JicaContra):

Naaaaa CE ti-am ZIS EU! EU am avut DREPTATE! Poftim!

| Speranta12 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am avut dreptate. I-am zis din start sa nu-l omoare, na poftim ce-i trece prin cap

| IrisBuzzi a răspuns (pentru Speranta12):

Dacă nu îl omoară, o să se chinuie.

| Mosotti a răspuns (pentru JicaContra):

Merge sa o faci si singur daca ai combinatia de substante potrivite, insa daca nu se mai poate face nimic, nici un doctor nu refuza, ca doar ei dau verdict ca nu se mai poate face nimic.

| JicaContra a răspuns (pentru Mosotti):

Da, si presupun ca un caine care a fost foarte bland toata viata, nu devine violent brusc fara motiv, asa ca eu, daca tot ma duc la veterinar sa il intreb daca mai poate "recupera" cainele inainte de a il eutanasia

| Mosotti a răspuns (pentru JicaContra):

Da, daca medicul zice ca nu isi mai revine, accepta sa il euthanasieze, chiar prietenul meu s-a dus pentru cainele lui pechinez de 17 ani care avea o boala, deci nu e asa ca refuza. Si daca nu si nu, ii faceam eu injectia (stiu ce se pune in ea) si aia e, nu suportam sa-l vad cum sufera, nu stiu aia de la asociatia animalelor cum gandesc.

| Speranta12 a răspuns:

TU COPILO ti-am zis clar ca nu e cazul sa-l omori

| RowseRj explică (pentru Speranta12):

Om tâmpit. Crezi că vin eu aici de proastă că îmi place să omor animale. Situația e serioasă. Nu a mușcat-o așa un pic de dejet sau de mână cât să lase o zgârietură. Fata a ajuns la spital. Și nimic nu ia îndreptat comportamentul. Veterinarul nea recomandat să mergem la dresaj cu el și nici aia nu a mers.

| Werrich a răspuns (pentru RowseRj):

Si fratele meu m-a muscat rau dar nu am spus mamei sa-l eutanasieze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RowseRj):

Si la aceasta solutie te-ai gandit ca si cum ai fi incercat orice altceva sa il scapi de comportament sau sa scapi de el in alte moduri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RowseRj):

Sigur nu e turbat sau flamand?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum vorbeste, pare-se ca nici nu-i acorda atentia cuvenita

| Speranta12 a răspuns:

Dupa intrebarea ei tampita era clar ca nu era nevoie sa fie omorat cainele pentru asa ceva

| Speranta12 a răspuns:

Fii atent aici. Tu nu esti doctor sa le spui tu oamenilor ca au mintea tulburata. Tu esti doar un parerist. Un comentaci. Un postaci. Un palavragiu. Hai salut ca m-ai plictisit. Adevarul eu l-am grait in primele comentarii, iar tu ai fost pe langa de la inceput. Cainele ala nu trebuie omorat. Scurt pe 2! Adios.

| JicaContra a răspuns (pentru Speranta12):

Wow, ce tare esti, este o atitudine deosebit de puerila sa te ataci personal cand esti insultat, dar tu esti mult mai rau, pe tine nici nu trebuie sa te insulte cineva ca sa te ataci personal... din senin

si nu trebuie sa fiu marele doctor sa vad ca tu spui ca te-am facut ignorant si apoi nu poti sa dovedesti, deci in mod evident ai probleme mentale!

| doctorandus a răspuns (pentru Speranta12):

Caine + copil mic e adesea o reteta pentru dezastru. Nici cainele nu e vinovat, nici copilul. Sa-l dea la cineva care se pricepe la caini si n-are copii.

| RowseRj explică:

Asta pentru că sunt străină dragul meu

| Stan_Tudor_1957 a răspuns:

Cât mă costă eutanasiere unui câine f bătrân și f bolnav
Nu este de rasă