| Ioana2006 a întrebat:

Am o broasca testoasa harta de mississipi. Are un an si putin.Mai de mult a iesit din terariul ei.In final am gast-o, dar carpacea de atunci a inceput sa i se decoloreze si inca nu s-a oprit.Si de ceva timp carapacea s-a cam inmuiat.Anul trecut a intrat in hibernare,dar anul acesta am reusit sa o tin la caldura. Terariul eieste mic, apa are vreo 4 cm, fara lampa uv sai filtru.Folosesc apa de la robinet.Ii dau de mancare gammarus, in jur de 4 creveti uscati mici de nici un cm. Ajutor! Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Anapanda a răspuns:

O carapace moale este un semn ingrijorator pentru orice broasca testoasa acvatica sau terestra a carei carapace este in mod natural solida, iar aceasta problema poate uneori duce chiar la moartea animalului.
Usor de identificat atunci cand devine moale si usor de indoit, carapacea testoasei poate fi tratata cu succes atunci cand cauza problemei este descoperita la timp.

Intalnita cel mai des la puii de testoasa, acvatica sau terestra, carapacea moale poate aparea insa si la adulti, la orice varsta. Daca nu este tratata corespunzator, problema poate duce la pierderea mobilitatii, la deformarea tot mai puternica a carapacei si chiar la moarte Atunci cand carapacea nu prezinta semne ale unei infectii, boala metabolica a oaselor poate fi tratata prin imbunatatirea ingrijirii animalului.

Aportul de calciu necesar poate fi oferit prin os de sepiae sau prin alimente cu un continut ridicat de calciu. Broscutele testoase pot fi hranite cu numeroase feluri de legume cu frunze verzi. Salata verde are insa cel mai mic continut de minerale. Cu cat frunzele sunt mai inchise la culoare, cu atat sunt mai hranitoare pentru broasca testoasa.

Cea mai sigura cale de a asigura broscutei necesarul de vitamina D3 este sa o ajuti sa o produca singura. Plasarea broastei in lumina directa a soarelui pentru o ora pe zi este de obicei suficienta. Daca acest lucru nu este posibil, pentru a nu incuraja cresterea algelor in acvariu, soarele poate fi inlocuit cu lampi artificiale UVB. Deoarece are un efect mai slab, expunerea la lumina artificiala ar trebui sa fie mult mai lunga.

Vitamina D3 este disponibila in unele magazine specializate si ca supliment alimentar pentru broscuta testoasa. P.s si eu am o teatoasa ar trebui sa o duci la un veterinar bun ca sa fi sigura ca nu are probleme de sanatate. Si incearca sa ii faci un adapost mai mare nu stiu sa cumperi o cutie de plastic mai mare si lata sau un acvariu ai puea sa ii cumperi niste decoratiuni.

| Ioana2006 explică (pentru Anapanda):

Multumesc pentru răspuns. Funda este a ta

| Anapanda a răspuns (pentru Ioana2006):

Mersi :*