| FazekasErvin a întrebat:

Am o cățelușă metis(bichon+ Yorkshire) are 6-7 saptamani dar nu pot să o obișnuiesc să își facă nevoile pe cârpă decât dacă o forțez eu, de la ce vârâtă va pricepe, va învăța?

7 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Salut, e cam greu acum, are doar 2 luni. Eu m-am chinuit cu a mea pana pe la 6 luni. Am incercat cu spay-uri si alte chestii de la pet-shop-uri, nu a functionat nimic. Doar o certam, dar nu o bateam, doar sa stie ca a gresit, si o duceam la "pampersul" respectiv. Acum a crescut si nu mai face in casa, dar cand sunt mici, e foarte greu cu ei. Spor

| K0sti a răspuns:

O scoti afara nene, nu la carpa!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bishonul este f inteligent si f curat dar acum e prea mica. Daca o scoti afara de 3 ori pe zi in special dupa ce mananca e cel mai bine. Daca nu se invata in casa. Normal nu se ia de la catea sub 8-12 sapt. Nu-i da oase nici in ruptul capului. Invat-o cu mancare naturala ( ficatei, pipote, combinate cu orez etc ) vezi retete pe google. Ai mei au curte si habar nu stiu unde fac, e curat luna. Am o cunostinta are catelusa - nu face in casa si se tine de o apuca tremuratul daca nu e scoasa.

| Mihaelablabla a răspuns:

Oricarui stapan ii trebuie multa rabdare. De fiecare data, dupa ce bea apa sau mananca, du-te cu ea la carpa si asteapta pana face. Atunci ii dai o bobita, un os etcc, ceva ce ii place, ca sa inteleaga ca este bine.
Daca se duce singura si ai vazut si ea este inca acolo, rasplateste-o din nou.

Iar daca face in alta parte ceart-o, fara sa razi, si ignor-o o ora, apoi du-o la carpa si stai cu ea pana face si iar bobita si tot asa.
Asa se educa un catel

| dragonmagd a răspuns:

Dacă locul amenajat pentru a- și face nevoile miroase a puțină urină făcută de ea, nu te vei chinui mult. Pregateste-i o lădiță cu nisip în care va scarpină si se va simți în largul său pentru a- și face nevoile

| Ami1 a răspuns:

Depinde...cățelușa ta e inca mica a mea a învățat pe la 4-5 ani

| Alexe_Andrei_1986 a răspuns:

Si eu am o catelusa in varsta de 8 saptamani. Momentan avem aceeasi problema, face si pe "pampersul" special, dar si pe covor. Nu imi dau inca seama daca realizeaza sau e pura intamplare ceea ce incerc sa ii induc. Afara deocamdata nu am cum sa o scot, sunt -5 grade, zapada, etc. Poti vedea aici profilul de Facebook al catelusei mele, Minnie: https://www.facebook.com/MinnieYorkshireToy