| tfurtgeryryerf a întrebat:

acum o saptamana am primit si eu o catelusa[bichon] de doar o luna si doua saptamani, este foarte dulce si iubita de toti membrii familiei doar ca este o problema ...nu pot sa o obisnuiesc sa isi faca treburile intr-un singur loc. face prin toata casa, cum sa o obisnuiesc cat mai repede sa faca intr-un singur loc? si sa nu mai muste cand ma joc cu ea? multumesc pentru ajutor

3 răspunsuri:
| Nicky06 a răspuns:

Cand face in casa, dupa cearta usor, daca stai la casa scoate-o 5 min, singura caci nu ii va placea, isi va da seama ca se intampla asta daca face in casa. Dupa cateva ture va intelege. Daca te musca btare nu stiu ce sa zic, daca te musca usor insamna ca se jocaca, e mica. Pitiga-o usor sau prindeo tot usir de labuta ca sa-si dea seamn... blablabla... Sper ca te-am ajutat! happy Dar tot vreau sa imi spui numele ei.winking

| asdsdsaaas a răspuns:

Saluthappy. daca vrei so obisnuiesti sa nu mai faca prin casa poti sa cumperi covorase absorbante pentru catei si sa ii faci un program in care sa o duci afara. Asa o sa se obisnuiasca, cu timpul sa faca afara.Si de muscat...pai asa se joca cateii cand sunt micibig grin

| Bfocoasa_Aicilef_1987 a răspuns:

Si catelusa mea cand era mica facea la fel...asa e de obicei la toti cand sunt mici; eu am dezobisnuit-o bagand-o cu botul in pipi si dandu-i o palma la fund sa vada ca a gresit si sincer dupa un timp nu am mai avut probleme cu ea.in legatura cu muscatul ii poti cumpara oase dintr-alea speciale pentru dinti pentru ca acum este ca un copilash ce isi va schimba dintii de lapte si se va apuca de ros orice; ca sa eviti diferite stricaciuni cumpara oase si jucarii de cauciucwinkingsucces