| manuelaaa a întrebat:

Am o catelusa de 11 luni, si acum vreo 2 luni a fost prima data la menstruatie. A inceput sa manance iarba, si, am crezut ca o doare burta (la fel cum se intampla si la femei), acesta fiind motivul. Dar, timpul a trecut, si catelusa mea nu se mai opreste.Manca iarba intr-una si vomita...nu am alte probleme cu ea...este foarte energica jucausa, nu pare a fi bolnava, doar ca de 2 luni, iarba este,, alimentul ei favorit". Ce Are? FUNDITA:*

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

@irinuk:se vede ca ai 11 ani ca nu ai auzit de asa ceva! Nu este nimeni de vina decat tu.Treaba este adevarata.In legatura cu intrebarea @Cristinei7, pot sa-ti spun ca acelasi lucru se intampla cu pisicile. Ele mananca iarba si vomita parul pe care l-au inghitit cand si-au facut toaleta! Daca nu ar da afara, ar face un ghem de par in stomac si nu ar fi bine deloc. Poate ca si la catelusa ta este ceva asemanator.Mai sigur este totusi sa intrebi un veterinar. Uite doua linkuri cu veterinari online:
http://www.animale.ro/petvet
http://www.zooland.ro/arhiva/raspunsuri+doctori+veterinari+online

10 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Si catelusa noastra mananca iarba cand mergem la plimbare. Este mai sensibila la stomac. De obicei, cand a mancat ceva care nu i-a picat bine, cauta iarba si prin casa. Stiu cand o deranjeaza stomacul dupa cum se agita si ii dau frunze de patrunjel verde. In rest nu are nimic. Nu cred ca este de la mensta pentru ca a noasta primeste injectie si nu are asa ceva nici nu intra in calduri.

| Roby67 a răspuns:

Nu stiu ce primeste catelusa ta de mancare, dar daca ii dai oase de pui ca siguranta asta este motivul. Trimite-mi un mesaj cu ce hranesti cainele daca mai ai nevoie de ajutor.

| DiDi a răspuns:

Cel mai bine e sa intrebi un veterinar, el este cel in masura de a-ti da un sfat. Poate noi iti spunem ceva, credem ca esti un lucru minor, dar de fapt, poate sa fie chiar grav. Consulta-l, si ai sa primesti raspunsul corect.happy

| alexdop21 a răspuns:

rolling on the floor vezi ca atunci cand ajungi la menstruatie trebuie sa ai provizii ca femeile manaca mai multa iarba decat cateii. E logic esti mai voluminoasa decat un catel... apuca-te de strans iarba

| frumushika09 a răspuns:

Sa stii ca si cainii se constipa, iar daca nu gasesc planta care ii vindeca vor cauta in continuare pana gasesc! Si catelusa mea era la fel!

| elyssa20 a răspuns:

Dap si catelusele au menstruatie o data pe an si tine cam o luna asa ca nu te speria(si a mea are), iar in legatura cu iarba incearca la veterinar. e mult mai bine.

| livia_twilight a răspuns:

Am si eu caine, mananca iarba de greata si vomita din acelasi motiv. da, le deoare burta la menstruatie, dar nu am auzit sa se manifeste asa. daca a continuat doua luni, deja nu mai e de la asta. incearca niste pasile la recomandarea medicului veterinar.

| Mee a răspuns:

Probabil acela este un fel de pansament pentru menstruatie

| kishinawyanka a răspuns:

Oare sunt unicul om caruia intrebarea aceasta i se pare cam deplasata? caine cu menstruatie?