| Ruxy16493 a întrebat:

Am o catelusa de vreo 2 ani si azi nu a vrut sa manance nimic, si seara a vomitat de 7-8 ori. Vomita numai spume si e cam trista nu stiu ce se intampla cu ea. O fi din cauza ca trebuie sa intre in calduri acum pe 16 decembrie? Sau din cauza ca acum cateva zile a fugit pe afara si a stat cam mult s-a jucat cu niste caini. Se poate sa fi luat vreo boala de la ei? Mentionez ca are toate vaccinele facute. Va rog ajutati-ma. Funda

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Se poate sa fi luat vreo boala de la caini daca s-a jucat cu unul bolnav, se poate sa fi mancat ceva ce nu i-a priit.
Si a vomitat de prea multe ori, dai apa putina si des de preferat ceai de menta neindulcit amestecat cu apa si fugi cu ea la un veterinar de urgenta.

| maria999 a răspuns:

Daca se simt rau du-o la veterinar si catelusei mele i s-a intamplat sa vomite din cauza mancarii.

| Mihaela1964 a răspuns:

Poate ca a mancat mai mult decat de obicei; lasa-o sa stea linistita, lasa-i apa curata in vas si vezi cum se simte maine- eu cred ca va fi mult mai bine si ca nu va fi cazul s-o stresezi cu vizita la veterinar. Numai bine.happy

| RaduTN a răspuns:

Du-o repede la veterinar, poate s-a imbolnavit.

| Kriss96 a răspuns:

Tu stai pe TPU in loc sa duci cainele la veterinar?!
Nu iti dai seama ce rau ii este? In primul rand voma este un simptom foarte grav! Si este foarte periculoasa pentru ca deshidrateaza organsimul. Practic tu o imbolnavesti mai rau. Va fi prea slabita iar sansele salvarii ei se vor micsora!
Este treaba ta ce faci dar cand o sa moara o sa-mi dai dreptate mie. Si poate te vei gandi de doua ori inainte sa-ti iei caine daca nu esti responsabila. Un copil daca vomita il duci repede la spital. Cu ce este diferit un caine ca sa-l lasi sa sufere? Crezi ca la animale trece de la sine? Nu! Ele sunt chiar mai sensibile. Numai om nu esti. Sper sa ti se intample la fel. Sa te imbolnavesti si sa mori pentru ca nimeni nu te-a dus la spital. Asta meriti. Sincer. Si nu sunt o persoana rea, dar cand vad ca oamenii isi bat joc de oameni nu pot sa nu le doresc ce este mai rau.

| KinderBeeeib a răspuns:

Daca catelusa ta urma sa intre in calduri, nu are pofta de mancare, vomita, nu se simte bine si a fugit pe afara cu alti caini sunt 2 posibilitati:
1.este gestanta:daca intr-adevar catelusa este gestanta trebuie sa fi foarte atenta, va fata cam peste 2 luni si ai mare grija, daca catelul\cateii (pot fi mai multi) cu care s-a imperecheat sunt mai mari ca ea (la inaltime) pot aparea mari probleme la fatare si cateaua risca sa moara dar nu iti face probleme, sansele nu sunt foarte mari.Te sfatuiesc sa o duci la veterinar, la ecografie puii nu se pot vedea decat pe la 1 luna in sus asa ca te poti insela.In caz ca este gestanta,te sfatuiesc, in continuare, sa iesi tu cu ea afara, si sa te asiguri sa nu se mai imperecheaza, altfel exista consecinte.

2.este de asemenea posibil sa fi mancat ceva stricat care nu i-a priit, du-o la veterinar, banuiesc ca ii va trece de la sine sau ii va da doctorul veterinar un anumit tratament.

Iti urez succes!

| cititor1998 a răspuns:

Nu trebuie dusa de urgenta la verinar