| Aly359 a întrebat:

Am o mare problema. Parintii mei se cearta f des si f rau. Eu plang mereu din aceasta cauza. crying nu stiu ce sa mai fac. Ce sa fac crying?

Răspuns Câştigător
| Nevermindd a răspuns:

Un mare filozof a spus că, atunci când un bărbat şi o femeie se căsătoresc, devin „o singură carneînseamnă oare aceasta că tatăl tău şi mama ta vor vedea mereu lucrurile în acelaşi fel? Nicidecum. De fapt, între două persoane — chiar şi între soţ şi soţie, care sunt foarte apropiaţi — pot să apară divergenţe. Părinţii tăi se iubesc, deşi uneori se enervează unul pe altul. Atunci de ce se ceartă? Poate că uneori văd diferit lucrurile. Iar asta nu este neapărat un lucru greşit şi nici nu înseamnă că relaţia lor e pe cale de a se destrăma.
Gândeşte-te: Ţi s-a întâmplat să te uiţi la un film cu prietenii tăi şi, după aceea, să-ţi dai seama că opinia ta despre film a fost diferită de a lor? Se poate întâmpla. Chiar şi cei ce sunt în relaţii foarte apropiate pot avea opinii diferite cu privire la anumite chestiuni.
La fel pot sta lucrurile şi în cazul părinţilor tăi. Probabil, amândoi se îngrijesc de starea financiară a familiei, dar au opinii diferite cu privire la administrarea bugetului. Sau amândoi vor să planifice o vacanţă cu familia, dar au concepţii diferite cu privire la ce înseamnă relaxarea. Ori amândoi doresc din tot sufletul ca tu să ai succes la şcoală, dar au modalităţi diferite de a te impulsiona. Ideea este că unitatea nu înseamnă uniformitate. Chiar şi doi oameni care sunt „o singură carne" pot vedea diferit lucrurile.
Poate admiţi că părinţii tăi sunt imperfecţi şi ştii că trec zi de zi printr-o mulţime de situaţii tensionate. Totuşi, în minte îţi persistă întrebarea: Ce să fac când părinţii mei se ceartă?
~ Nu interveni. Nu e responsabilitatea ta să fii consilierul matrimonial al părinţilor tăi sau să le rezolvi disputele. Şi-apoi, orice încercare a ta de a interveni probabil că nu va avea rezultatul scontat
~ Exprimă-ţi îngrijorările în rugăciune. Nu trebuie să-ţi înăbuşi neliniştea. Biblia ne îndeamnă: „Aruncă-ţi povara asupra lui Ie-hova şi el te va susţine" (Psalmul 55:22). Rugăciunea te poate ajuta foarte mult
~ Vorbeşte cu părinţii tăi. Deşi nu ar trebui să te implici în disputele lor, ai putea, fireşte, să le spui ce efect au acestea asupra ta. Alege un moment nimerit ca să discuţi cu unul din ei. Vorbeşte „cu blândeţe şi respect profund". Nu acuza, ci explică ce simţi.
~ Nu te neglija. Nu e bine să te stresezi cu privire la ceva ce nu poţi rezolva, căci tot tu
ai de suferit. Iată ce spune Biblia: „îngrijorarea din inima omului o face să se deprime"). încearcă să-ţi înlături neliniştea petrecând timp cu prieteni încurajatori şi luând parte la activităţi sănătoase.
~ Priveşte obiectiv situaţia Aşa cum s-a spus şi mai înainte, faptul că părinţii tăi se ceartă din când în când nu înseamnă neapărat că sunt pe punctul de a se despărţi. Prin urmare, nu te alarma la cea mai mică dispută a lor.
PS: S-ar putea ca părinţii să reacţioneze pozitiv la eforturile tale. Dar, chiar dacă nu se întâmplă aşa, vei avea satisfacţia de a şti că, deşi nu le poţi ţine viaţa sub control, îţi poţi schimba modul de a reacţiona la certurile lor.

4 răspunsuri:
| AnaEindragostita a răspuns:

Asta e crede-ma si eu sufar crying

| Anonymus314 a răspuns:

Te duci si le zici sa nu se mai certe...
crede-ma. daca te vad pe tine ca te duci si le zici sa nu se certe, se opresc.

| r2d2 a răspuns:

Sa-ti spun ceva... si ai mei se cearta cam de 3-4 ori pe saptamana si numai din motive idioate. Odata stiu ca mama i-a zis ca pleca de acasa si chestii d-astea. Si ce fac eu? Rad de ei si le inchid gura cum stiu eu mai bine. O data stiu ca i-am amenitat ca plec de acasa... si s-au potolit. Deci numai plange, ca nu merita happy vezi-ti de treaba ta (PC, scoala, prieteni, etc.) ca asa sunt "adultii". Cheer up girl happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saraca de tine! doar pentru se cearta asta nu inseamna ca nnu se mai iubesc poate fac asta din lucruuri marunte sau mari doar nu pot sta foarte mult suparaty unul pe celalalt.credema mi s-a intamplat si mie asta.depinde din ce cauza se cearta.