| CrazeZora a întrebat:

Ca de obicei, m-am certat cu parintii din cauza notelor, dar acum foarte urat. Ne-a adus teza la matematica, unde am luat7. Mama a facut urat si tata la fel. acum nu mai am voie nici pe telefon tableta televizor nici nu o sa imi mai cumpere haine papuci etc. O alta problema este ca eu le comentez mereu si ei, din nou, ma cearta. Sunt o fire sensibila si mereu plang. Din cauza asta., ei ma considera bleaga si o momaie. Ajuta-tima, cum sa ii impac si sa nu ne mai certat, funda.

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu sunt suparati pe tine ca ai luat 7 ci pentru ca ai devenit delasatoare si acorzi mai mult timp altor lucruri decat invatatului. La urma urmei nu e o catastrofa ca ai luat un 7, dar poate deveni o situatie care poate scapa usor de sub control daca persisti. Ei stiu ce potential ai, ce au facut pentru tine si vor rezultate. Acum, nu ai ce face, zambeste asa nevinovat, alintate putin (poate iti cresc niste aripioare de ingeras) si acorda mai mult atentie invatatului.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Adryan17 a răspuns:

Eheee, cand luam 7 era sarbatoare. Fiecare parinte vrea tot ce e mai bun pentru copiii lui. Parintii tai vor ca tu sa ai note mari, pentru ca ei cred ca notere reflecta adevaratele cunostinte si cred ca daca te umflii de carte, o sa ajungi cineva. Ei bine au dreptate, insa uita un lucru. Uita sa te intrebe "Tie ce iti place? Ce te atrage in viata?". Pune-ti singura intrebarile astea si gaseste-le raspuns. Apoi vorbeste cu parintii tai despre ceea ce doresti tu sa devi. Apoi explica-le ca nu ai nevoie de tot ce se preda in scoala. Explica-le ca unele lucruri trebuie stiute doar pentru cultura generala si notele sunt nimicuri. Axeaza-te doar pe ceea ce-ti place si aprofundeaza. Astfel poti sa ajungi ceea ce-ti doresti, fara sa stii toate materiile. Parintii cu timplul o sa inteleaga si sper sa te sprijine. Vorbeste-le calm si serios. Cere-le ajutorul si sfaturi. Astfel o sa te apropii de ei. Bafta!

| Elly94sweet a răspuns:

Poate sunt strestai de la sreviciu, incearca sa le arati ca te stradui.numai tipa si tu la ei nu te mai certa cu ei.fa o curatenie, o mancare ceva frumos.fiecare are o materie preferata la cae invata mai mult decat la alta.incearca sa le arati.