| Play_Viktor_1975 a întrebat:

Salut, am și eu o problema cu un chiuaua(metis) mama rasa pura și tata un maidanez de mărime medie. Astăzi o împlinit 1 an de când s-o născut și nu l-am educat cum trebuie când era mai mic. L-am alintat prea mult și eu și soția. Înainte îl scoteam afara doar sa își facă nevoile, (eu stăteam pe loc și câinele își făcea nevoile) dar recent am început sa ies cu el la plimbare. Trage de lesa și latră la vecini și la lume pe strada parca ar fi sălbatic.
Vreau sa știu dacă se mai poate face ceva pentru el(dacă mai poate fi educat) fiindcă eu am încercat câteva metode sa îl învăț sa se plimbe frumos dar se comporta ca și cum el ar conduce plimbarea și face ce vrea el sau dacă știe cineva sa imi zică niște metode sa îl învăț ca se uita urat vecinii la mine când ies cu el afara la plimbare.
Vreau sa știu dacă pot continua sa îl scot la plimbare și sa îl educ sau fac cum făceam și înainte sa îl las sa își facă nevoile și gata. Va rog sa ma ajutati dau fundă chiar îl iubesc e primul meu câine.

3 răspunsuri:
| AntoniaMocanu1995 a răspuns:

Da si eu zic ca va trebui sa il scoti in continuare la plimbare. Un caine are nevoie de multa miscare

| MartorulluiIehova a răspuns:

Eu te sfătuiesc să îl scoți în continuare afară, la început într-un loc mai puțin populat, sau într-un parc unde să vadă și alți câini, îl poți lăsa chiar și să "conducă" plimbarea dar să ai grijă. Nu l lăsa doar ca să și facă nevoile deoarece ar trebui să se plimbe și să se distreze.

| Play_Viktor_1975 explică (pentru MartorulluiIehova):

Dacă vede alți câini sau animale înnebunește rău de tot și va latră într una. Îmi e rușine oleacă de oameni sa nu se uite urat dar voi încerca.