| kris183 a întrebat:

Sunt oribil
Pentru inceput, am 14 ani și trăiesc la țara
Am doi câini,pe care-i țin în lanț.Nu îmi place asta,nici mie nici lor
Dar toată lumea din casa mea susțin că "un câine nu are ce căuta dezlegat",nu sunt deaccord cu asta dar sunt nevoit
Am zis că sunt la țara,deci am curte,poarta este mai sus de nivelul solului, iar pe acolo câinii mei ies mereu când sunt dezlegați.Nu ar fi o problemă dacă nu aș sta fix langa strada,o stradă destul de aglomerata de mașini. Cățelușa mea a fost lovită de una odată iar câinele meu era de câteva ori.
Am încerca să găsesc alternative că să nu îi țin în lanț.Am acoperit spațiul de sub poarta de multe ori,dar de fiecare dată au reușit să iasă
Problema este ca cand ies, sunt de neoprit,daca ii chem fug in partea opusa pentru că știu ca vreau sa ii aduc înapoi.
I am scos la plimbare de câteva ori,in lesă. Daca i-au unul, trebuie neapărat să îl i-au pe celălalt pentru că o să facă o gălăgie de nedescris.Nu sunt dresați,nu știu sa mearga cu lesa, pentru că nu i-am învățat.Nu am reușit să îi dresez,decât o comanda fiecare,cățelușa latră când ii zic,și câinele șeaza(doar când este atent la mine). Scosul la plimbare este aproape imposibil,trag in direcții diferite,se încurcă lesele Intre ele.
Cățelușa este mai obișnuită cu statul în lanț,este mai liniștita, dar și mai in vârsta.
Dar câinele nu.Inca nu are un an,este foarte trist,plânge o groaza,urăște sa nu aibă măcar puțină libertate.L-am mai lăsat prin curte,dar fuge,și mai greu de îl recuperat pentru că nu vrea sa fie legat din nou.
Mă simt rău, nu știu ce să fac.
Nu îmi tratez câinii cum ar merita.Nu că nu le-aș știi dorințe,ei vor sa fie liberi,dar mi e prea frica sa ii las liberi pentru că au mai venit răniți,cineva mi-a zis că câinele a sărit pe un băiat oarecare,mereu sare pe mine,așa mă salută,se joacă,își arată fericirea,dar având vedere ca este de o talie medie,înspre mare poate fi înfricoșător sa sară în câine de genul pe tine
Nu îi pot lăsa să hoinărească ca și cum fac alții de aici,pentru că le risc siguranță,a lor și a oamenilor din jur.
Ce doamne fac? Am scris asta pentru că nu mai sport sa ii vad așa, săracii de ei
O sa creada ca nu îi mai iubesc.
Nu știu ce sa fac

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dai spre adoptie nu îi mai chinuii, la ce ti a trebuit cîini cînd nu ai conditii optime sa i cresti? Îi chinui in lanț si îi inraiesti, ăia trebuie dresati de un specialist care costă bani grei, cel mai bine pune un anunt pe internet dau spre adoptie cîini si iubitorii de animale o sa îi ia îi dreseaza le gaseste loc special pentru ei, ca asa cîinii pot mușca oamenii.

| alina2k18 a răspuns:

Castreaza-i si vor deveni mult mai docili.