Întrebare recomandată | Soffiko a întrebat:

Am o urgenta... Ea in constra in faptul ca al meu catel are diaree. I-am facut orez cu carne dar a inceput sa-mi faca in casa. L-am dus la veterinar, i s-a pus perfuzie si i s-a facut 4 injectii (una intravenos si 3 cutanate). A baut si el foarte putina apa in dimineata asta..mai bine zis mi-a lins degetele ude. Ce pot sa fac? I-am facut si supa dar nimic. Ce-i drept doctorul mi-a zis ca nu-mi garanyeaza ca nu va mai face diaree dar mi s-a parut ca a slabit asa dintr-o data. Aseara era mult mai greu si de dimineata cand l-am luat in brate era ca un fulg. Am nevoie de sfaturi pentru viitor. Niciodata nu m-am mai confruntat cu o asemenea problema. Catelusul are 3 ani.

10 răspunsuri:
| ZOZOKid a răspuns:

Este foarte important sa-l hidratezi! El s-a usurat atat de tare pentru ca pierde foarte mult lichid prin diaree. Da-i apa in fiecare ora ( sau o data la 2 ore). Daca nu vrea sa bea, da-i atunci cu pipeta, cu forta daca este nevoie. Se poate muri de la deshidratare.

| untu a răspuns:

Sa dai sa bea un ceai de menta sau de tei,linisteste diareea sau daca nu vrea sa bea dai cu seringa in gura si dai sa manance lapte cu orez si carne fiarta,dupa ce se simte mai bine,sa dai sa manance si niste smantana, dar sa nu fie rece! Curand se va inzdraveni, dar sa ai grija sa aiba caldura si multa atentie si ingrijire, si pune-i sa stea in casa pe o patura sa doarma linga soba, poate sa fie racit! Insanatosire grabnica!

| untu a răspuns:

Poti sa mai dai si niste rontanele cu vitamine de la magazinul de animale si pui un pumn intr-un castronel deoparte si alt castronel plin cu apa sau lapte cald!

| Empathizer a răspuns:

E deshidratat si mai are inca nevoie de perfuzii. Mergi cu el din nou la veterinar, eventual il poti interna la spitalul de pe langa Facultatea de Medicina Veterinara.

| AgathaRo a răspuns:

Diaree, vomita si miroase gura atunci poate are parvo-viroza. E nasol rau poate chiar si sa moara. Mai du-te la alt veterinar.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Se va recupera incet, incet dar este deshidratat! incearca cu o seringa sa ii dai fortat cate putina apa si dragaleste-l mult sa se simta in siguranta si pe maini bune! multa sanatate ii doresc happy

| Brittanie a răspuns:

Bună!

Trebuie să îl hidratezi mult mai mult! Chiar cu forţa dacă nu vrea să bea singur.E foarte periculos! Ar putea muri! Încearcă să îl duci la un veterinar mai bun.

Răspuns utilizator avertizat
| Alesyaa a răspuns:

Du-te la alt medic si vezi parerea lui, pana atunci tine catelul sub maxima observatie urmareste-i fiecare pas si miscare, incearca sa vezi alte probleme si spune-i veterinarului exact ce ai vazut la catelul tau, succes happyhappyhappyhappyhappyhappy

| Gavrilescu_Marian_1987 a răspuns:

Si catelul meau la fel a avut nu mai avea chef de joca nu manca i-ai dat prea mult de mancare o sa isi revina singur asa mi s-a intamplat si miewinking