| AndreiAron656 a întrebat:

Am primit o pisica in grija deoarece stapanii ei pleaca in strainatate si mi-au plasat-o mie, pisica e vaccinata, are zgarda, n-are purici.
Cam ce ar trebui sa ii cumpar asa de inceput de la PetShop
PS: Eu au avut-o la curte, eu o tin in apartament.

Răspuns Câştigător
| Aurora99 a răspuns:

Buna ziua! In primul rand,depinzand de durata de timp in care pisica este in grija dvs,puteti sa o faceti sa se simta mai mult "ca acasa" hranind-o in modalitatea in care a fost tratata(desigur,daca a fost decent laughing) ), puteti sa-i umpleti timpul cu jucarii simple, recomand sa o duceti personal de lesa in parcuri, vecinatate etc, altfel daca ii dati drumul va dati seama ce se intampla.Va avea nevoie cel mai probabil de plimbari dese, dat fiind faptul ca a foat tinuta la curte.De asemenea,va trebui sa o invatati sa isi faca nevoie la litiera,in caz ca nu stie,si asta cat mai repede,deoarece va poate provoca surprize neplacute oriunde. Deci va trebuie:mancarea ei,litiera,granule pentru litiera,manusi, lopatica, recipiente pentru mancare si apa, lesa. Jucariile le puteti confectiona foarte simplu, fiind nevoie doar de pene si snururi la capatul catuia ii puneti ceva ce sa-i atraga atentia.Banuiesc ca daca nu o lasati sa doarma alaturi de dvs, sau pe o canapea sau nu doreste ea, va fi nevoie si de un loc al ei unde sa se odihneasca(puteti sa-i puneti, macar de moment niste haine vechi si moi peste care sa doarma, apoi ii puteti cumpara daca doriti si pat special).Am ajutat pe cat se poate ca sa evitati eventualele cheltuieli costisitoare.O zi buna!

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Bravo tie Andrei, succes cu pisica; iti trebuie niste litiere, in care pui argila speciala; pisica face la litiera din proprie initiativa. Doua sau trei; ii place sa aiba cat mai multe. Trebuie o cusca de transport. Trebuie vase de inox, pentru mancare si apa.

| GabyT10 a răspuns:

Intreaba stapanii cand i-au pus zgarda antiparazitara sa stii daca este cazul sa o inlocuiesti, verifica ultima deparazitare interna si vaccinul, sa stii cand vor trebui repetate.Incearca sa nu-i schimbi brusc hrana cu care a fost obisnuita.Cumpara-i litiera si nisip (daca au tinut-o in curte va fi nevoie sa o inveti tu la litiera), un cos/pat al ei sa se simta in siguranta si 1-2 jucarii sa-si ocupe timpul.Nu ti-as recomanda sa o plimbi in lesa, exista riscul sa o pierzi si nu cred ca vor reactiona bine stapanii. Sper sa te ajute raspunsul meu.O zi buna iti doresc happy.