| anonim_4396 a întrebat:

Poate imi puteti raspunde... big grin
Am un pisoi caruia i-am cumparat zgarda anti-purici, i-am cumparat si solutii, insa nu functioneaza nici unele si se scarpina tot timpul! sad
Ce as putea sa-i fac ca sa-l scap de paraziti?batting eyelashes Daca se poate, solutii ceva mai practice... e cam criza! big grin
Dau fundita! happy

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Zgărdiţele acelea sunt bune, ar fi trebuit să îi treacă. Asigură-te că o fi de la puricei şi nu are alte probleme.
Soluţii mai practice decât Frontline nu ştiu. Este într-adevăr mai scump, dar te ajunge un an şi ceva de zile, şi îl dai în zona gâtului 2-3 pufuri, şi în ziua respectivă mor toţi paraziţii. Întreabă la farmacie... Şi eu am un cuţu şi îi dau cu Frontline când îl mai duc la ţară că ia de la căţeii mai mari. Tot aşa se scarpină, dar îi trece repede.

7 răspunsuri:
| alejinxique a răspuns:

Incearca Frontline Cat Combo.

| Cristary a răspuns:

Cumpara de la farmacia veterinara solutie anti purici, cu care il dai la ceafa, si merge. La pisoiul meu a mers.

| lory_7016 a răspuns:

Buna, in primul rand daca este pui mai mic de 4 luni incearca sa nu ii pui zgarda si nici sa-l dai cu solutii antipurici fiindca il irita si se scarpina. poti sa ii faci o baie cu sampon antipurici, si da cu otrava contra insectelor pe covoare, prin toata casa, dupa care aspira, asa vor disparea puricii care se cuibaresc si de oulele acestora. De obicei dupa ce este spalat cu sampon anti purici acestia dispar de pe animalut, dar puricii care stau ascunsi in covoare urca pe pisic si il pisca. Succes. Mentionez ca asa am facut si eu si nu mai am probleme.

| Ancestralsoul a răspuns:

Trebuie sa stropesti si in casa si in locul unde doarme, daca are unul, si sa repeti operatiunea de doua ori intr-o luna, pentru siguranta si remanenta ridicata.Eu iti recomand sa folosesti un antiparazitar extern Spot-On (pipete ce se administreaza pe ceafa si au actiune retard 2-4 saptamani), in cazul unei infestari masive cu purici.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa il duci la doctorul veterinar pentru o consultatie.Sa nu fie paraziti interni nu externi(purici etc...)Chiar daca costa un pic mai mult, dar stii ca este bine. Daca tii la el ar trebui sa faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consulta veterinarul
Se mai poate scarpina si pentru ca se spala, asa obisnuiesc ei sa faca.fi mai atenta la el, sau consulta un veterinar ~
Pa-pa! >big grin

| DareToKnow a răspuns:

Da... dar pisoiul meu este mai mare de 4 luni, are 6 ani big grin