| Razvy_5435 a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava.Papagalul meu(perus) se pare ca a racit.Adica avea o nara infundata, iar dupa un timp s-a facut rosie aceasta umplandu-se de sange. Dupa aceea chiar deasupra narii s-a umplut de sange si se observa o buba sau ceva de genu, o concentratie mare de sange si se observa.Si mai are si langa ochi sange, probabil conjunctivita si face si gainat verde.Atunci l-am dus la doctor si doctorul a zis ca e bolnav si stresat. Mi-a recomandat sa nu-l tin pe papagal la o sursa de caldura, sa nu-l expun la zgomot(boxe) si sa-i dau antibiotic si antiinflamator.La inceput nu prea vroia sa manance si sa bea dar unpic fortat a mancat si baut putin iar acum ia revenit apetitul si se duce singur sa manance doar ca au trecut deja de 3 zile si nu pare ca s-ar fi remediat problema.Mai mult mi-e frica pentru ca acum este cam frig deci nu prea am cum sa-l pun la caldura + ca nu mai baga nici caldura la calorifere.
Deci cam am nevoie de ajutor. Daca aveti niste sugestii(poate si papagalii vostrii au avut probleme la fel ca al meu) sa ma ajutati. Vreau sa stiu daca e o boala normala la perusi(cum e la noi febra, durerea de cap) sau e o boala anume.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut un papagal si sincer nu prea am avut grija de el( eram mica si neavand experienta...straight face ). Facea niste crize. isi indoia gatul nu stiu cum. L`am dus la veterinar si i`a dat niste vitamine.Starea lui se agrava si doctorul a fost nevoit (ca sa nu mai sufere) sa il "omoare" (stii tu cum, nu cu parul` sau ceva de genu` astalaughing ). Te sfatuiesc sa te mai duci cu el la mai multi doctori, sa auzi pareri diferite. Du-te cat mai repede, deoarece papagalii perusi sunt foarte sensibili, fiind asa de mititei sad. Grabeste-te! Sper sa se faca bine. sad Pwp la amandoi :*.

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună! Încearcă să nu ții papagalul în curent (asta să fie regulă generală, nu numai cât e răcit). Te rog să ai răbdare să citești ce scrie aici http://www.papagalul.ro/boliinfectioase.html, sunt informații foarte utile (atât despre răceala papagalilor câr și despre alte boli pe care lo pot contacta).
Îți doresc răbdare să-ți însănătoșești prietenul înaripat.

| OanaVlad a răspuns:

Ooo, bietul papagal sad eu l-as pune langa calorifer ( as pune sa mearga centrala ) si i-as oferi mai multa dragoste si sa-l tin intr-un loc linistit ( sa fac un timp de liniste special pentru el si vb cu parintii si i-as face o hainuta tongue ) sper ca te-am ajutat

| Ghost_8628 a răspuns:

Gainatul verde posibil sa fie din cauza mancari pe care eu dai

| Razvy_5435 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri dar se pare ca a murit.Saracutul de el. Avea acea infectie, i s-a agravat problema la ochi si nu mai vedea cu el.M-am dus azi la doctor cu el si a zis ca mai are sanse, dar a murit pe seara. Oricum multumesc pentru raspunsuri.