| anyhylator a întrebat:

Nu pot sa respir cu nara dreapta( cam de 3 ani). Daca mai pe la inceput aveam nara dreapta infundata doar cand eram un pic racit acum noaptea o am in permanenta infundata, iar ziua reusesc cu greu, daca astup cealalta nara nu mai pot respira. In momentul de fata respir doar cu nara stanga. Din cauza ca am stat prea mult timp cu aceasta nara infundata se poate observa o deformare a nasului pe lateral, mi se pare ca este mai bombat, si nici nu pot baga degetul in nas deoarece pur si simplu in aceasta nara, cred, osul lateral si peretele central sunt aproape lipite(inauntrul nasului cam cu 1 cm, nu la intrare) pe nara stanga nu este asa pot baga degetul in nas cat vreau big grinbig grinbig grinbig grinbig grin, suna cam comic dar asta este adevarul. Mentionez ca am si o mica sinuzita si cred ca in combinatie cu apropierea peretilor narii drepte rezulta aceasta infundare. Voi care credeti ca este cauza, ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Cel mai sigur, mergi la ORL. Asa am avut si eu probleme tot cu nara dreapta si am amanat pana nu mai puteam sa respir, nu ai si dureri de cap? In combinatie cu sinuzita poti dezvolta o serie de complicatii, se poate sa iti fi crescut polipii, si sa ai acumulare de mucus care s-a uscat din cauza sinuzitei, de la sinuzita mucusul devine vascos si nu il mai poti elimina. Poti sa ai deviatie de sept pe partea dreapta si cu sinuzita pe care o ai s-a infundat de tot nara. Eu asa am patit. Daca mergi la doctor, o sa se uite in nas cu un aparat (nu doare deloc) dar iti spune tot ce ai si iti arata si video cu ce ai in nas, operatia se numeste fibroscopie nazala. Doctorul iti poate recomanda o radiografie(dar se poate ca pe radiografie sa nu se vada nimic) sau un tomograf(eu am facut si asa am aflat ca am sinusurile frontale pline cu mucus uscat). Daca esti din Bucuresti iti pot recomanda un doctor bun la care am fost si m-a rezolvat. Nu sunt din Bucuresti, si dupa ce am fost la o gramada de medici si nici unul nu o nimerea(ba chiar unul vroia sa ma opereze de ceva) am fost la el dupa ce mi l-a recomandat cineva. Se numeste Cojocaru Victor, il poti gasi in Spitalul Theodor Burghele sectia ORL dar numai dimineata de la 8 la9 sau la clinica privata unde am fost eu. La spital nu au aparatura asa buna, la clinica m-a tratat ca pe un rege, o ora jumate am stat in cabinet. Controlul costa 100 lei iar fibroscopia nazala 50 de lei. 150 in total ar stii la sigur ce ai. Este un doctor bun, m-am operat la el de deviatie de sept, polipi si mucotomie, toate in aceiasi operatie. Sunt bine acum respir normal. Eu ajunsesem de numai puteam respira noaptea, nu mai dormeam, eram nervos, irascibil, dureri de cap groaznice, si mi se infunda nasul imediat ce dadeam de frig si raceam la 2 saptamani. Cu toata increderea du-te la un control. Pe doctor il gasesti pe site-ul www.optimsano.ro, suni sa iti faci o programare si gasesti adresa tot acolo( este pe la Piata Romana, mergi doua statii RATB pana la Piata Gemeni si de acolo gasesti pe site indicatii cum ajungi). La clinica fac operatii la inima, sunt profesionisti si trateaza cu respect pacientii. Nu mai sta, du-te la un control, nu te mai chinuii, ca asa am suferit si eu.

| RealEyes a răspuns (pentru olivert1310):

Cati bani ai mai dat pe langa la doctor?

| Stefanel005 a răspuns (pentru olivert1310):

Cum îi spune la clinica Domnului Doctor Cojocaru Victor.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la ORL, cauzele pot fi multe( polip nazal, deviatie de sept, sinuzita, etc).

| DakotaRoyse a răspuns:

În situaţia dată, tu n-ai ce face nimic decât să mergi la un doctor specialist.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu stiu ce ai, dar trebuie sa te duci la un medic specialist ORL, pentru ca nu poti sta mereu cu nasul infundat.
El dupa ce te va consulta iti va putea da diagnosticul exact si tratamentul pentru problema ta.