Întrebare recomandată | Marii a întrebat:

Am si eu un catel de 8 ani, caniche, care de 2 zile isi roade varful cozii. Deja si-a facut rana deschisa. Ce pot sa-i fac sa inceteze?

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Du-te la veterinar sa il trateze sa nu faca infectie.Si sa ii puna un guler de plastic pe cap.Cred ca stii de care.In felul asta nu va mai ajunge la coada.

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat. Mereu cand facea asa il taiam cate putin cu un cutit

| Șosețică a răspuns:

Hm. pune-i cea pe coada care are gust rau. nu stiu ce sa zic. poate un sos de rosii foarte picant sau la farmacie era o crema cu gust rau care se punea pe degete la copii ca sa nu isi mai roada unghiile, incearca asta, sau daca nu du-l la veterinar. Sper sa se faca bine happy!

| alecs14alecs96 a răspuns (pentru Șosețică):

Numai asa poate cainele sa ia razna, si sa latre "una'n truna" ca programu' la non-stop

| CVE12 a răspuns:

Daca si-o roade inseamna ca are o mancarime! unge cu pudra sau ceva solutie anti mancarimi..si in rest nu stiu

| akka4 a răspuns:

Mergi la farmacia veterinara si cumpara-i un guler de protectie (este de plastic si se face ca o palnie cand il pui). Il ti cu acel guler cateva saptamani, nu mai ajunge la coada si va incetawinking

| Deeutza2012 a răspuns:

E ceva logic la canishe.Are parul mai lung pe codita? S-ar putea sa fi avut un purice si sa se scarpine.Du-l la veterinar si panseaza-l iar cand vezi ca da sa muste dai una peste bot si eu am avut unul care facea la fel
Funda
?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie deparazitat, ori are acolo un corp strain(un ghimpe).

| LolaLollita a răspuns:

Mergi cu el la veterinar. Cel mai probabil il va pansa, ceea ce il va impiedica sa-si mai raoda coada pana se vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leaga-i un ardei iute de coada, paralel cu ea si o sa scape!

| Teooooooo a răspuns (pentru anonim_4396):

Si-a facut rana deschisa; cum pl mea sa ii puna ardei iute? Esti idiot?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teooooooo):

Hoo cu tata, jackie chan, ce te incingi, i-am spus ce sa faca sa nu-si mai mance coada.

| CannbalCorpse a răspuns:

Du.l la veterinar dar daca nu ai bani ai vazut chestilea alea nu le stiunumele care se pun in jurul gatului cainelui ca sa nu se mai scarpine sau sa isi muste coada. Asta iti recomand.

Răspuns utilizator avertizat
| diavolitadulce a răspuns:

La veterinar cu el. asta deja a devenit un obicei la el. dar gandeste-te ca poate este ceva ce il deranjeaza la coada

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Du-l de urgenta la veterinar. Funda?

| JusticeForCraiova a răspuns:

Taie coada dao draq...

| FrumoasaTa a răspuns:

Du-te la veterinar. Poate simte si el ceva vreo durere pe virful cozii... Poate o mincarime.Nu poti fi sigura de asta.Veterinarul este omul potrivit care te poate ajuta

| Sănduțța a răspuns:

Veterinarul e la lucru intotdeauna, decibig grin

| alexy19a a răspuns:

Doamne,ce sa ma fac eu cu voi, mai uitat la aceste raspunsuri si am vazut numai raspunsuri inutile, in care zicea cv scurt si zicea repede "FUNDA?".
Mai copiilor voi numai la asta va ganditi? Ma rog in fine:
Eu as zice sa ii ei o zgarda de purici, si sa il duci la doctorul veterinar pentru ca daca deja are rana, se poate infecta, iar doctorul va stii ce e de facut si iti va da niste indicatii ca cainele sa nu isi mai roada(sau sa muste) propia lui coada.laughing

| amuzanta a răspuns:

Du-te la veterinar

| Adry123456789 a răspuns:

Eu zic sa il duci la veterinar sau sa ii bandajezi coada sa nu poata sa o mai roada, poate a avut purici

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Intreaba veterinarul!

| Goguryeo a răspuns:

În aceste cazuri, ar trebui să mergi la veterinar, cel mai probabil ar fi un purice, este firesc la orice câine, când are un purice pe coadă, nu îl fă să înceteze, deoarece nu o să poți și pe tine când te mănâncă pielea, te scarpini, este un reflex.

Dacă și-a făcut rană deschisă, mergi imediat la doctor ( mâine ar trebui ), deoarece riști să aibă fel de fel de infecții.

Numai bine!

| noneeeee a răspuns:

Omoaral

| ady2427 a răspuns:

Oricum are rana. taia coada.sau scoatei dintii.

| CatalinBo a răspuns:

Sa ii cumperi o zgarda de purici sau sa te duci la un veterinar happy

| alecs14alecs96 a răspuns (pentru CatalinBo):

Zbardele pentru purici, sunt vrajeli comerciale happy, Bafta

| Mateiasi a răspuns:

Fai ceva ca un guler ca si la deparazitare