| ora1 a întrebat:

Am un acvariu cu 14 pesti,e destul de mare, nu stiu exact cat are.E obligatoriu sa am un filtru? Exista alternative pentru filtru? Cat de des sa schimb apa?

Răspuns Câştigător
| Xenya a răspuns:

Buna!
In principiu este bine sa existe filtru.Apa o poti schimba atunci cand ti se pare tie ca este ciudata.Apa se goleste din acvariu trei sferturi si se inlocuieste cu alta proaspata(dar sa fie la temperatura camerei).
Mai multe informatii le pot afla ducandu-te la un patshop sau la un magazin unde se gasesc pesti.
O seara buna!

8 răspunsuri:
| 8mariastar a răspuns:

Trebuie schimbata cam de 2 ori pe zi dar eu te sfatuiesc sa folosesti filtrul ca e mai prctic

| CMaria21 a răspuns:

Si eu am avut acvariu si de ce nu vrei filtru nu cred ca e asa de scump.Apa o schimbi cand vezi ca isi schimba un pic culoarea nu o poti lasa sa miroase urat, ea va mirosi urat de la mancarea specifica pestilor.O zi buna

| ora1 explică (pentru CMaria21):

Eu am unul mai vechisor, dar nu stiu cum sa-l folosesc.

| CMaria21 a răspuns:

Este folositor un filtru filtreaza apa!

| razvilol a răspuns:

Pai poti scoare mizeria de pe fundul acvariului cu un furtun mic si nu va trebui sa schinbi asa des apa. Daca scoti mizeria cu furtunul o sa ii schinbi apa dupa 2 saptamani.

| IuLyReCorD a răspuns:

Salut. Conteaza cat de mari is si pestii.
Filtrul este obligatoriu. Apa ar trebui schimbata 1 data la 3-4 zile... Sa ramana curate big grin. Ser ca te-am ajutat! Funda? happy

| ora1 explică (pentru IuLyReCorD):

Sunt mici.7 guppy, 5 neon si 3 nu stiu exact cum se cheama, imi pare ca briliant.Am acvariul de o saptamana si nu am pus filtrul.Dar cum trebuie schimbata apa, nu cred ca toata la 3-4 zile nu?