| roxana_3474 a întrebat:

Am un bichon de 6 luni, l-am luat de la cineva care il crestea la curte.
Cum imi pot dresa sa nu isi mai faca nevoile in casa? Il scot afara dar mereu imi face surprize in timpul noptii.

Răspuns Câştigător
| SsAa a răspuns:

Am citit chiar ieri seara pe internet un mos prin care poyi dresa cainele sa nu mai faca prin toata casa :
-ca sa il inveti sa nu faca deloc in casa la inceput nu poti poate sa faca doar intr-un singur loc (adica baia de preferat), ce trebuie sa faci? Raspunsul :cand vezi ca iti face prin casa in alta parte decat; a baie il certi si ii dai farte usor peste fund, la baie ii pui o revista sau un ziar iar cand vezi ca sa pregateste sa faca in casa il iei usor si il pui la baie pe un ziar (niciodata sa nu muti ziarele sub el in casa ci pe al pe ziare la baie), dupa ce face nevoile pe ziare il recompensezi cu putina mancare pentru ca sa realizeze ca e bine sa faca acolo ). Repeta aceste solotii pana cainele se obisnuieste iar atunci poti renunta la ziare pentru ca o sa observi ca o sa-ti faca numai pe afara big grin
Sper ca te-am ajutat!:* FUNDA?

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat