| Maria_Olivia_1994 a întrebat:

Am un bol-acvariu si in el sunt urmatoarele :3 pesti guppy, o planta de plastic, apa (logic) lasata la declorinat sau asa ceva si mancare. maine ma duc sa le iau urmatoarele o pompa de aer si inca 4 pesti guppy. Credeti ca vor trai? ce mancare sa le dau? sa le mai iau ceva? filtru le fac eu acasa.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Sper ca bolul are mai mult de 2 l de apa, daca nu, sunt cam inghesuiti.
Si mancarea nu e lasata acolo, ea trebuie mancata de pesti cam in 2-3 minunte, deci sa nu dai mai multa mancarae decat pot pestii sa manance, pentru ca mancarea nemancata murdareste apa si nu e bine pentru pesti.
Da-le putin si des ( asa e cel mai bine), adica de 3 ori pe zi.
Eu le dau mancare diversificata la pestii mei. De dimineata si seara, puricii de balta si dupa amiaza tetramin granule. Dar gasesti o groaza de mancare la pet shop.
Pestiilor guppy le place miscarea ( deci trebuie sa fie destul de spatios acvariu) si iubesc plantele naturale, si au nevoie de o temperatura a apei de 20-28 de grade.
http://www.animale.ro/pesti/guppy
pentru mai multe informatii

1 răspuns:
| Aasdfghj a răspuns:

Lumina mai trebuie iar mancarea o iei de la petshop. Si eu am avut guppy si au trait destul. Nu e cam mic bolul acela pentru 7 pesti?