| Alexandra172 a întrebat:

Mi-am cumparat ieri 3 carasi si 2 pesti sanitari. Am luat acvariu, filtru cu pompa, mancare, dar nu stiu mai nimic legat de acvaristica. Imi poate da cineva cateva sfaturi? Pot sa le pun orice fel de planta? E mic bolul pe care l-am luat pentru ei? Pentru ca e de 5 litri.

7 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Pentru acvariul tau, nu ai ce face cu 2 sanitari
Plante le poti pine ce vrei... Pentru inceput iti recomand sa folosesti plante artificiale, pana capeti experienta si treci la un acvariu mai mare.
Ca sa pui plante naturale, ai nevoie de substrat

Daca ai probleme si ai nevoie de sfaturi ma poti gasi la id akka04.

| Alexandra172 explică (pentru akka4):

Am luat pietris special si am pus 2 plante naturale sa vad daca rezista. Mi-a murit unul... nu prea stiu de la ce. Mi-a dat mancare de doua feluri : fulgi si granule. Am inteles ca nu trebuie sa le mai dau fulgi pentru ca ii mananca de la suprafata si nu e bine. Deci, ce sa fac? si am un filtru de 300L/h. e prea mult? Ce naiba trebuie sa fac?

| akka4 a răspuns (pentru Alexandra172):

Pot fi multe cauze...
In primul rand, care este sursa de apa de unde alimentezi acvariul? Daca pui apa direct de la robinet, acea apa contine clor si metale (zinc, etc.) si va trebui sa ii pui o solutie.
2. Si filtrul este putin cam mare pentru acvariul tau de 5l. Va trebui sa ii faci o modificare la conducta pe unde iese apa filtrata, sa nu mai inpinga apa cu presiune mare (daca acvariul este mic si filtrul este mic, decorul se va misca prin tot acvariul).
3. Mancarea nu are importanta de care le pui, ci doar cantitatea. Daca le pui prea multa mancare, nu o vor manca, iar aceasta va cadea pe substrat si iti va creste nivelul de nitrati (le pui scame, sau fulgi cum le spui tu, cam cat prinzi intre degetul mare si cel aratator, de 2 ori pe zi).

| Alexandra172 explică (pentru akka4):

Le pun apa plata. La filtru nu stiu ce sa ii fac. Se vede cum impinge apa. Legat de mancare, asa le-am pus, asa mi-a zis si vanzatorul.

| akka4 a răspuns (pentru Alexandra172):

Compresor pentru aier ai? (bule de aer) este destul de bun pentru oxigenarea apei.

Sa ai grija cand cumperi pesti sa nu aiba pete pe ei sau sa nu fie tristi ca poti imbolnavi tot acvariul.
Si la fel sa ai grija cum ii transporti si cum ii pui in acvariu (sa nu ii stresezi).

| WeAreSmart a răspuns:

1. pune pietre la fundul acvariului, pietre speciale de la magazin
2 ia o planta de aia cu frunze inguste si lungi
3. nu uita sa le schimbi apa cel putin o data la 2 saptamani
4 hranestei de 6 ori pe saptamana, o zi trebuie sa-i tii fara mancare

| BruthalHeart a răspuns:

daca carasi sunt mici cred ca e de ajuns bolul de 5 litri dar cand vor mai creste vor avea nevoie de un acvariu mai mare iar plantele nu influienteaza cu nimic sanatatea pestilor