| IDarkFighter a întrebat:

Am un caine ciobanesc german l-am luat ieri si l-am bagat in cusca care e mare si a scapat din cusca si cand ma apropi de el incepe sa latre.Mie frica sa ma mai apropi de el cum pot actiona? Sa il fac sa se ataseze de mine si sa ii castig increderea.Are 2 luni jumate, 3.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

L ai stresat, el vrea sa fie liber nu in cușcă, o sa te muște daca nu il lasi in pace.

| Freya1 a răspuns:

Il imbi cu mancare, vorbesti cu el nu faci muscari bruste nu il agasezi.Fa incet chestia asta de cateva ori si o sa vezi ca o sa se apropie de tine.Cand reusesti sa te apropi lasa-l sa te miroase si mangaiel incet sa vada ca nu vrei sa ii faci rau

| T2LS a răspuns:

De ce să-l ții în cușcă? Dacă nu ai timp, loc, spațiu, dispoziție etc să ți un câine în cușcă, nu îl cumpăra. Nu vreau să fiu răutăcios, dar niciun animal nu i-ar plăcea să stea în cușcă. Probabil că nu te cunoaște și încearcă să-l mângâi, plimbă-l și dă-i de mâncare, joacă-te cu el etc. Oricărui câine de genul lui îi va fi greu să se adapteze cu o nouă persoană.

| dydybla a răspuns:

Poti incerca sa ii dai recompense, jucarii si sa il lasi sa te miroase..gen sa ii intinzi mana sa te poata mirosi si poate ii dai ceva ce stii ca ii place..eu ii dau cainelui meu recompense de la Pedigree si ii plac foarte mult. Poti incerca. Iti recomand sa nu il mai pui in cusca pentru ca se poate speria si de aceea reactioneaza asa, pentru ca ep crede ca il vei pune din nou. Te pup si mult succes ❤

| IDarkFighter explică:

Si daca il chem nu ma baga in seama.

| Rammstein4ever a răspuns:

Nu-l mai tine in cusca.pe tine te a bagat cineva intr-o cusca la 2luni jumate 3? happy

| BiaBiancaMaria a răspuns:

Si eu am un ciobanesc german.
Daca vrei sa se ataseze de tine trebuie sa îi castigi increderea vorbeste cu o voce iubitoare ca si cum ai vorbi cu un copil mic ( puiutul meu mic frumosul/frumoasa mea...)
Si stai pe vine cand vorbesti cu el ca sa nu te vada foarte mare data de el. Daca nu poti sa te apropi de el pentru ai da din mana aruncai cateva bucatele de mancare din ce in ce mai aproape de tine. Incet incet se va apropia de tine.
Sper ca raspunsul meu a fost folositor.

| T2LS a răspuns (pentru BiaBiancaMaria):

Un câine nu înțelege ce-i spui, așa că dacă nu strigi la el consideră că-i vorbești la fel, chiar dacă-i vorbești cu vorbe dulci etc. De asemenea, dacă îi zâmbești unui câine, el va consideră că îl ameninți, arătându-ți colții, exact ceea ce fac și ei.

| BiaBiancaMaria a răspuns (pentru T2LS):

Tie cum ti se pare ca îi place unui caine sa vorbesti cu el ŢIPÂND sau ce
Am un ciobanesc german de cand avea 4 saptatmani si acum are un an si 5 luni si ma asculta foarte bine
Vorbesc din experienta, am avut pana acum 2 caini de resa asta o fata care a avut de doua ori pui si un baiat pe care îl am acum au fost foarte ascultatori toti

| T2LS a răspuns (pentru BiaBiancaMaria):

Nu am spus CA SĂ STRIGI, dar tu crezi că câinele tău vorbește româna? Sau?

| BiaBiancaMaria a răspuns (pentru T2LS):

Daca vrea sa se imprieteneasca cu el trebuie sa vorbeasca cu frumosul si cand se vor intelege mai bine poate sa îi vorbeasca cu puţin ton ca sa nu se invete el sef
Nu am spus sa vorbeasca tot timpul frumos. Ca si al meu era speriat la inceput dar dupa ce ne-am imprietenit am inceput sa îi vorbesc cu puţin ton ca sa ma asculte.

| T2LS a răspuns (pentru BiaBiancaMaria):

Tu nu vrei sa înțelegi că dacă-i spui unui câine frumos sau urât el o ia tot așa?