| iulia3208 a întrebat:

Am un caine mic de o luna si mama lui nu mai vrea sa ii dea sa suga si nu stiu ce as putea sa ii dau de mancare ca sa nu se imbolnaveasca sau sa nu i se faca rau.Va rog, cine mai are caini sa imi raspunda!

9 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Lapte special de la farmaciile veterinare pentru ca de la laptele din comert face limbrici.si sa incepi sa-i dai bobite sau plicuri cu carne pentru junior, in nici un caz pentru adult ca este prea tare pentru stomacul lui

| IsabelaIssa a răspuns:

Depinde de rasa. Ar trebui sa citesti pe internet despre rasa respectiva si cum sa faci trecerea de la o mancare la alta. Eu la cei ce nu erau de rasa si nu erau foarte pretentiosi le dadeam paine in ciorbita. La yorky, ce era o rasa foarte pretentioasa, pana sa o trec pe grauntele pentru ca era prea mica, ii dadeam orez fiert cu ceva carnita de pui. Apoi de la doua luni deja ii inmoi grauncioarele in orez si incet incet il treci pe ele uscate. Mai informeaza-te! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă-l iubești, nu-i da nici un fel de bobițe. Unui cățeluș se o lună îi fierbi un pic de orez, în apă cu puțină sare și puțin ulei, poți fierbe și o bucățică de morcov, amesteci cu brânză de vaci și îi dai cam de patru -cinci ori pe zi. Când termină mâncarea fierbi griș și alternezi tot așa, vreo două săptămâni. Firește, și lăptic.
Pe urmă introduci câte puțină carne fiartă, de pui sau de vită, la început tocată mărunt de tot cu cuțitul. După două luni îi dai trei mese pe zi, după șase reduci la două, o dată dimineața și o dată după-amiaza. Mâncarea de bază să fie 1/3 ceva din grupa: orez, griș, paste făinoase + 1/3 legume din grupa: morcov, fasole verde + 1/3 carne: de pui sau de vită, totul fiert în apă cu puțină sare și puțin ulei.
Sănătate!
Uite cățelușele mele, dacă vrei să le vezi http://zinnaida.ro/2012/11/07/joaca-kory-si-bella-8-fmt75/

| vampir004 a răspuns:

Citeste pe internet despre rasa cainelui tau poate vei gasi ceva bun

| PiTbuLuL a răspuns:

Lapte cu niste bucatele de paine.Ca n-are nev de mai mult.
Sall!
BAfta!

| ioanax2004 a răspuns:

Nu glumesc:Lapte praf de bebelusi.

| noneeeee a răspuns:

Dai miez de paine cu lapte.

| TripleZ a răspuns:

Ar trebui sa suni cat mai repede la medicul veterinar sa vina sa vada ce e in neregula cu mama si iti va spune el ce trebuie sa ii dai EXACT

| Dotz a răspuns:

Acum cativa ani o prietena de-a mea a gasit u n catelus care nici nua avea ochi. ea l-a luat acasa si pana a putut sa manance cam vreo 2 luni l-a hranit dintr-o seringa cu lapte fara ac. ai putea sa incerci avand in vedere ca-i asa micut sau sa-i dai dintr-un castron cu putina paine sau boabe pentru caini inmuiate. sper ca te ajuta!:*