| Mihaiiiii989 a întrebat:

Am un catel care a fost diagnosticat cu parvoviroza, avea 2 vaccinuri facute iar problemele au inceput seara dupa ce ii l-am facut pe al doilea. Are 3 zile de cand este la perfuzii este vioaie se joaca dar vomita si face scaune de culoare galben spre portocaliu.
Cat timp dureza parvoviroza?
Cand pot sa ii dau de mancare si apa fiindcă tot isi cauta bolul?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Poti sa-i dai mancare si apa, chiar este indicat(mai ales daca mananca si dupa nu varsa), asa va scapa de perfuzii.Vinecarea depinde de la catel la catel.Am tratat multi catei ce au avut virusul parvovirotic (unii nu au supravietuit sad ), primul pas spre vindecare este pofta de mancare si lipsa febrei (adica nu mai e apatic).M-a pus putin pe ganduri faptul ca al tau deja avea vaccinul Parvo C, la 14 zile se face vaccinul DP sau DHP+L(depinde de schema aplicata de medic), asta inseamna ca trebuia sa fie imunizat impotriva virusului parvovirotic....probabil primul vaccin nu a fost tinut in conditii bune sau catelul avea deja parvoviroza (dar medicul trebuia sa-l testeze daca ar fi avut semne, primul semn era diareea, sigur ai fi vazut si ai fi spus medicului).Pe langa perfuzii sper ca îi face Salvacan P sau antibiotoce si antihelmintice (pentru lupta cu infectia si parazitii si medicamente care sa reduca greata, cum ar fi metoclopramid). Mare atentie unii medici sunt escroci si nu trateaza corespunzator, de aceea ti-am spus ce fel de tratament se face in caz de parvoviroza.Cel mai important lucru este dezinfectarea casei, se face cu clor, speli cosul lui/paturica(pe tot ce a stat) cu clor la 90 de grade, speli pe jos cu clor, mai ales in zona unde a facut scaunele cu sange.Din partea mea multa sanatate, sper sa treaca cu bine peste aceasta boala. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu.

| Mihaiiiii989 explică (pentru GabyT10):

Ii face antivomitive si antibiotice la 12 ore. Veterinarul care are grija de el este o persona minunată care mi.a explicat tot ce se poate intampla. Acum are afecțiuni hepatice ai o tin internată. Iti multumesc mult pentru raspuns

| GabyT10 a răspuns (pentru Mihaiiiii989):

Ma bucur din suflet ca e pe mana unui medic bun...este perfect daca a internat-o, asa va primii la timp tratament, recuperarea si vindecarea vor fi rapide.Multa sanatate din partea mea.Astept vesti bune curand happy

| Mihaiiiii989 explică (pentru GabyT10):

Din pacate a facut stop cardiac. A zis ca este boala asta face complicati cardiace. Iti multumesc mult ca m.ai ajutat

| GabyT10 a răspuns (pentru Mihaiiiii989):

Imi pare exterm de rau sad, ti-am spus, am patit si eu acest necaz, din 10 puiuti (îi adoptasem dintr-un adapost), 4 mi-au murit sad. Toti au facut tratament, dar nu toti au reactionat bine la tratament sad, dupa 3-4 zile de tratament a cedat inimioara lor sad.