| Delia01 a întrebat:

In curand voi avea un bichon malteze. Cum sa-l invat sa-si faca dimineata nevoile la covoras si restul zilei afara? dimineata nu am timp sa-l scot afara. cel mai bun raspuns primeste funda :*

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu asa, cel mai bine pentru catel este sa il inveti mereu sa faca afara. Dimineata te poti trezi cu o ora sau mai mult mai devreme si sa iesi cu el. Cand plec eu, la 6.20 e plin de tineri care isi plimba cateii inainte de a merge la scoala, nu ai motive de stres, poti face si tu la fel.

| Seepty a răspuns:

Pai il poti duce la un dresor pentru a-l invata unde sa-si faca nevoile si cand.

| Maioru a răspuns:

Exista in comert in magazinele specializate pentru catei si pisici niste covorase care se intind pe jos intr-un colt unde vrei sa faca pipi.Mai greu va fi pana sa-l faci sa urineze prima data pe covoras si apoi fara sa-l speli va veni singur dupa miros. Distanta de la culcusul lui pana la covoras nu trebuie sa fie mare ca sa poata mirosi locul si cand se mareste va merge afara invatat tot asa.