| alex495 a întrebat:

Am un catelus la tara ( are vreo 4 saptamani) si este foarte sperios ( si cateaua e la fel), cand il strig se tot bataie si se uita la mine dar nu vrea sa vina si daca ma duc spre el fuge. Daca ii dau de mancare vine la mana mea, dar trebuie sa l prind sa pot pune mana pe el. Si dupa ce l am prins sta teapan cu coada intre picioare si urechile stranse, vorbesc cu el si il mangai usor, dar tot speriat sta, imi mai arunca uneori cate o privire, dar sta teapan si dupa fuge iar daca nu l mai tin. Solutii?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un caine ti-l poti face prieten cel mai bine daca-l scarpini si-l mangaii pe CEAFA.
Sunt caini care ma recunosc si dupa ani de zile si vin la mine bucurosi, chiar daca le-am scarpinat doar odata cateva minute dupa ceafa.

| Donsavas a răspuns:

Fa-l sa capete incredere in tine! Ai grija de el! Da-i mancare mai des din mana ta, mangaie-l, stai si langa mama lui sa te vada si fa cumva sa ai o conexiune cu el...totusi,daca nu intelege, incearca tu sa intelegi ca este prea mic pentru a se adapta si ca timpul va face minuni. Lui ii este si ii va fi frica de tot si de toate. are 4 saptamani. Acum o luna a venit pe lume! Nu stie ce este cu el! Frica e un sentiment de preventie, ca sa zic asa. Este bine ca se sperie si fuge, altfel ar accepta pe oricine langa el si la cata lume rea exista, ar risca sa moara. Daca tu esti bun, de vei apropia de el in timp si ii vei da increderea in sine de care are nevoie! succes!

| devilshelp a răspuns:

Trebuie sa il faci sa aiba incredere in tine. Continua sa ii dai mancare din mana, dar nu il mai forta sa il mangai. Vorbeste cu el, alinta-l. Pana la urma o sa aiba incredere in tine

| Annamaria21 a răspuns:

Încerca sa nu ii bruschezi, adica sa ii iei in brate fortat sau sa ii mângâi când ei nu vor, da le mâncare de la tine din mana ca sa simta ca tu le dai, si vorbeste cu ei, sa stii ca ii ajuta când vorbesti cu ei, si sa nu mai faci miscări bruste in fata lor, gen sa te ridici furioasa sau sa tipi la ceva, o sa se ivete el la un moment dat

| Sweet04 a răspuns:

Continua sa te jocu cu el. El e mic si este speriat trebuie doar sa ai rabdare si sa te joci cu el ca sa te cunoasca si sa se obisnuiasca cu tine.
Baftă!

Fundă?

| Emmy567 a răspuns:

Probabil ca a fost batut si de-aia ii e frica de om... incearca sa ii castigi increderea treptat cu ceva mancarica, sa il atragi, dupa poate se invata si vine si de buna voie.

| alex495 explică (pentru Emmy567):

Nu a fost batut, pur si simplu daca cateaua e sperioasa si nu te joci cu el din nastere asa sunt toti. E la tara catelul si bunicii mei nu prea se joaca cu el

| Anastasia3000 a răspuns:

Trebuie să-i dai mai mult curaj și ai putea începe prin (cum ai spus tu) ai da de mâncare. Mai petrece mai mult timp cu el și se va acomoda. Fundiță?

| TheWolfy a răspuns:

Asa era si cu cstelusa mea cand am cumparat-o
Incearca sa vorbesti cu ea cu un ton normal, sa nu faci miscari sau zgomote bruste, ii dai de mancare din mana ta si ii arati din mana ta blidul cu apa sa vina la tine, si cel mai important e sa-l mangai foarte mult in special pe burtica. Asa catelusul va prinde incredere in tine si iti va oferi la randul lui afectiune. Trebuie doar rabdare happy

| alex495 explică (pentru TheWolfy):

Cam cat ar dura sa capete incredere in mine?

| TheWolfy a răspuns (pentru alex495):

Nu iti pot zice exact deoarece depinde de felul ei. A mea a capatat incredere cam intr-o zi de stat incontinuu cu ea. Mai tremura cand ma apropiam din cand in cand dar dupa prima saptamana pot zice ca deja m-a putut vedea ca pe un adevarat prieten. Deci totul depinde de ea si de tine bineinteles.