| xtreme95 a întrebat:

Am un Labrador de 1 an si 4 luni,l-am invatat cam tot ce se poate (cum sa se poarte,cum sa reactioneze cu cineva, sa vina cand il chem si cateva trucuri).

As vrea sa il invat sa latre la comanda ca sa pot sa il invat sa latre cand cineva bate la usa sau incearca sa faca cev la geam sau balcon.

Problema:
Eu mi-am educat cainele sa nu latre deloc cand vrea ceva si nu il pot reinvata pentru ca acum este instare sa stea la infinit cuminte sa astepte.(inainte latra cand vroia sa primeasca ceva de la masa si atat)

De ce vreau sa il invat:
Recent o gasca de "etnici"(tigani) s-au mutat la un container la 15 m de bloc.Au fost numeroase incidente prin cartier(beciuri sparte si furturi din apartamente). Recent au incercat si la noi dar m-a trezit(m-a atins cu botul rece si a sarit din pat dar nu a latrat) Max(cainele meu).Am iesit afara (era 1 jumate/2 noaptea), etnicii au incercat sa sparga geamul.(eu stau la parter) Bine inteles am iesit au fugit toti am chemat politia etc...(au ajuns in juma de ora de la incident).

(nu sunt rasist dar au intrecut masura)

4 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Eu as dresa cainele sa sune la 112, sa traga cu pusca si atunci nu ma trebuie sa latre pe dragii nostri paraziti.

| xtreme95 explică (pentru rutanklan):

Eu as zice sa nu raspunzi la intrebari cu comentarii retardate pentru ca o mare majoritate din oameni vor sari peste ea presupunand ca s-a raspuns deja.
Daca tu: ai incredere in fortele politiei romane, nu ai o casa, stai sub cerul liber, la etajul 4 si te crezi imbatabil sau ai o satisfactie cand cineva iti intra in casa cu tine inauntru cu scopul de a fura te priveste.

| rutanklan a răspuns (pentru xtreme95):

Ioiti tineam partea...

| xtreme95 explică (pentru rutanklan):

Eu nu am venit aici pentru ca sa fiu sprijinit moral, am venit cu o intrebare la care se raspunde cu un raspuns de obicei, nu cu un indemn.