| Fiscutean_David_1998 a întrebat:

Am un mascul amstaff de 6 luni si nu stiu daca e rasa pura, uitati aici o poza cu el si spuneti o parere. http://i58.tinypic.com/2d1926c.jpg
P.S:Scuzati double post dar in cealalta postare poza se vedea prea mica.

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Se pare ca este, la maturitate vezi sigur.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
E rasa pura insa ar fi bine sa obtii pedigree pentru el ca sa fii sigur.

| frostxtq a răspuns:

Pedigree-ul reprezinta unica dovada ca animalul apartine unei anumite rase.
Pedigree-ul cainilor nascuti in Romania este eliberat de asociatia chinologica romana, acesta contine următoarele date:

numele cainelui, numarul la care a fost inregistrat cainele in Cartea de Origine Romana, rasa, varietatea, parul, culoarea, data nasterii, genul, numele si adresa crescatorului, tatuajul sau microcipul cainelui si arborele genealogic al cainelui ( parinti, bunici, strabunici si stra-strabunici). Pentru ca un pui de caine sa poata primi pedigree trebuie sa provina din doi parinti de aceeasi rasa.
Eventual, ai putea intreba crescatorul despre parintii cainelui si sa ceri sa ii vezi pentru a confirma ca sunt aceeasi rasa cu cainele tau.

| SteelShadow a răspuns:

Pare de rasa, băiatul. Dar trebuie sa aștepti, cand va fi matur se va vedea mai bine.