| Anca a întrebat:

Am un milion de draci! Nu stiu cum pot sa lucreze oameni atat de incompetenti intrºun pet-shop.

Mi-or dat saptamana trecuta pentru catel Royal Canin starter, in conditiile in care el avea 10 saptamani.
Acu aflu ca RC starter se da pana la 2 luni = 8 saptamana!
Innebunesc de draci la moment!

Apoi mai aflu si ca din cauza lor am tinut catelu infometat. Mi-au zis sa-i dau 75 de grame pe zi, impartit in 3 mese!
Io vedeam ca-i un fel de fix pix alea 75 grame - da eu nu-s vanzator de mancare de caini, deci am mers pe mana "specialistilor " in mancare de caini.

Ete fleosc!
Aflu ca, ratia zilnic e mult mai mare de atat!
Asadar, maine o sa merg si o sa fac acolo un scandal monstru!
Cre-ca o sa zboare 2-3 din angajati la ce gura am eu!

Intrebarea e : La 3 luni, voi cat dati, sau ati dat de mancare cainilor?
Cate grame de boabe?

17 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

In primul rand linisteste-te ca nu s-a intamplat chiar asa o tragedie. E adevarat ca au gresit, dar nu se intampla nimic grav daca puiul tau de 10 saptamana mananca starter in loc de junior. Bichonica mea a mancat starter pana la 3 luni si nu a patit nimic.
Legat de cantitatea de bobite, nu pot sa-ti raspund pentru ca nu ai precizat ce rasa e catelul. Dar uite gasesti aici cat trebuie sa-i dai zilnic in functie de varsta si greutatea (aproxiativa) pe care o va avea la maturitate.
http://www.pentruanimale.ro/royal-canin-mini-junior-p-66.html
http://www.pentruanimale.ro/royal-canin-medium-junior-p-2891.html
http://www.pentruanimale.ro/royal-canin-giant-babydog-p-4523.html
Legat de faptul ca ''l-ai infometat'' dupa reteta lor, nici asta nu e o tragedie. Sunt foarte convinsa ca desi a primit bobite prea putine, cum zici tu, a mai primit si cate un biscuit sau cate o recompensa. In plus, cand ai mancat cred ca i-ai dat si lui putina carne din farfuria ta sau un pic de orez sau mai stiu eu ce. Deci gandeste-te ca nu a murit de foame. In alta ordine de idei, medicul veterinar care se ocupa de bichonica mea (pare competent, pana acum m-a ajutat in tot ce am avut nevoie) mi-a spus ca un caine cu cat mananca mai putin cu atat traieste mai mult. Asta nu trebuie inteleasa in sensul ca ii ajunge o bobitza pe zi, dar voia sa spuna sa nu-i indopam pana la refuz, pana abia mai respira de burta. E bine sa manance cu un pic mai putin decat cat pot manca. Ai vazut ca si oamenii se simt mult mai bine daca mananca moderat decat daca mananci pana ''te rostogolesti'', adica abia mai poti respira si te tarasti pana in pat.
Bichonica mea chiar a facut o indigestie din cauza ca a mancat prea mult (adica am lasat-o sa manance cat vrea). S-a lasat cu voma, perfuzii, antivomitive, pansament gastric. A fost nasol. Mai bine putin si des, decat mult si rar.
In plus, cainii nu sunt ca pisicile. Pisicile cand s-au saturat poti sa le rogi si cu mama bunatatilor ca nu vor mai manca. In schimb un caine nu se va opri din mancat decat cand termina tot. Daca scapa la un sac cu boabe mananca pana vomita si apoi mananca iar. De asta e responsabilitatea noastra sa le dam o anumita cantitate de mancare.
Spunea cineva ca ar trebui hraniti cu mancare de casa si oase. Total gresit, chiar nu stia ce spune. Daca e maidanez ii poti da si ceva gatit si va accepta, dar un caine de rasa... e inacceptabil. De oase sa nu mai vorbim. Se fac aschii si pot perfora stomacul (fereste-ti puiul de ele ca de ala cu coarne). Da-i oase din piele de vita, sunt sanatoase si il vor face extrem de fericit.
Revenind la mancarea gatita. K si oamenii, cainii se adapteaza. Nu mai sunt doar carnivori cum erau la inceput, s-au adaptat la viata de langa casa. Cainii de rasa s-au adaptat atat de mult si au devenit atat de sensibili incat nu mai e indicat sa le dai din ciorba ta. In trecut mancau ciorba si nu aveau nimic, dar in trecut ciorba nu era facut cu Knorr si nu avea cine stie ce legume mai mult sau mai putin eco, aveau totul natural si din curte.
Desi nici bobitzele nu sunt 100% sanatoase, sunt mult mai sanatoase decat mancarea gatita. Macar ele contin tot ce le trebuie cainilor in cantitatile care le trebuie. Tu daca ii gatesti, nu vei putea sa ii dai tot ce ii trebuie in cantitatea optima. Vorbesc acum despre mancarea de caini de calitate (Royal Canin, Hill's si Purina-Proplan), restul sunt niste facaturi pline de chimicale. Si daca vrei ca totul sa fie bine, cumpara punga sigilata (2-3-4 kg) si ai grija tu de ea sa o resigilezi dupa fiecare folosire (are fermoar). In pet-shop zace sacul deschis cu saptamanile, iar bobitzele contin si grasimi care rancezesc si pot afecta patrupedul.

| Anca explică:

Vally, un catel nu-si ia necesarul de vitamine si minerale din mancarea pe care i. o dam noi.
Ar insemna sa-i calculam fiecare bucata d carne pentru a-l hrani corect si sanatos!
Mai ales.depinde f mult de rasa cainelui.
Un maidanez accepta orice pentru ca ca nu-s pretentiosi.
In schimb.nu poti hrani orice caine cu orice.

| Anca explică:

Am un caine f pretentios atat ca rasa cat si ca preferinte culinare.
E un shar-pei extrem de sensibil la orice!

1. Nu poti sa-i dai cainelui sa se sature, din cauza ca... un caine nu e o pisica - sa manance cu masura.
Un caine mananca poate manca pana moare. S-au vazut caini de talie mare care au mancat pana au murit.

2. Ii trebuie totusi controlata putin greutatea. Nu castigi nimic daca il faci obez!

Nu stau sa-i cantaresc gramaj. Am un pahar gradat, primit de la pet-shop si acolo ii pun boabele ca sa stiu cat aproximativ sa-i dau.
Oricum asa erori nu se fac.
1. El are trebui deja sa manance RC medium, avand aproape 3 luni
2. Il tii flamand daca nu ii dai cantitatea suficienta.

Pe sacul lor scrie gramaj in functie de varsta. Dar se vede treaba ca is asa trogloditi ca nu cunosc nici sortimentul potrivit varstei lui, nici cantitatea!

Cand doamne o sa apara si la noi politia animalelor?
Astept cu nerabdare!

| Anca explică:

Sufletzel, am scris rasa cainelui.

E shar-pei.

M-am dus azi la pet-shop si mºam legat de ei.
Si-au cerut scuze si sºau uitat inca o data pe sac.
La greutatea de 6 kg cat are catelul meu cantitatea optima este intre 120 si 160 grame boabe.
Adica dublu fata de cat manca el!

Mi-o venit saºi iau de cap!

| Anca explică:

Eugen, consider ca, fiecare om la locul de munca trebuie sa stie ce face, respectiv ce vinde!
De aia lucreaza la pet shop, sa stie ce produse are, pentru ce varste se vinde, pentru ce greutate!
Altfel ce rol mai are ea acolo?

| PetShop_PetMart_1980 a răspuns (pentru Anca):

Cel mai bun raspuns il poti primi de la un veterinar. El este singurul in masura sa iti spuna ce tip de hrana primeste catelul tau. Aceasta decizie o ia in functie de Varsta, talie, Rasa, de etapa de crestere ( sunt unii catei care se dezvolta mai repede, altii nu). De asemenea se va tine cont si de administarea altui tip de hrana ( pregatita in casa ) precum si suplimente alimentare (vitamine). In rest ...pe fiecare sac, punga exista indicatii privind cantitatea orientativa. Legat de Royal Canin Starter acesta este creat in functie de talie :
http://www.petmart.ro/royal-canin-mini-starter.html
http://www.petmart.ro/royal-canin-medium-starter.html
http://www.petmart.ro/royal-canin-maxi-starter.html

Deci este foarte importanta talia catelului

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eu zic sa le spargi geamurile sa se-nvete minte, fir-ar ei sa fie de banditi! Daca nu mergi cu OPC si sa faci o criza acolo parca trece viata pe langa tine degeaba, vrei sa venim si noi sa-ti facem galerie?winking

| Irina a răspuns:

Eu zic sa umpli vasul cu boabe si sa il lasi sa se sature, doar nu ai sa stai zi de zi sa cantaresti hrana sau sa il tii flamand.

| valy a răspuns:

Majoritatea prietenilor mei si cunoscutilor mei, hranesc mai ales cainii cu mancare normala.cu carne, cu oase, chestii de genu.si eu daca as avea un pui de catel, tot asa as face.cat e mic si nu poate rupe oasele sau ceva.laptic si chestii de genu si dupa aia carne si chestii sanatoase.parerea mea ca asa se dezvolta mai bine un animal.cum este si la om... ce ar fi daca noi am avea in loc de o bucatica de carne pe gratar o pilula care sa aiba gust de asa ceva.hai mai.sa fim seriosi.si in legatura cu acel magazin.ar trebui sa mergi la un specialist sa ii recomande un program de alimentare conform lui.ca daca ne-am lua dupa vanzatorii nostri ar fi praf si pulbere... da nah.asta e ROMANIA sad

| multimoak a răspuns:

Hai sa fim seriosi! Daca iti spunea sa-i pui si clor in compozitie tu chiar puneai? laughing Si de unde si pana unde stai si calculezi pe gramaje? Daca ii dadeai 76 de grame ce faceai? Il puneai la cura de slabire?
Inainte sa apara porcariile astea din petshopuri, cu mancare uscata si mancare uda si cum se mai numesc ele stii ce bine era? Cainii traiau foarte bine, mancau si erau sanatosi. Daca tu preferi sa-i dai o punga cu conservanti care zace in magazin de 3-4 luni cine stie si-n ce conditii de mediu in loc sa-i dai din ciorba ta si din carnea ta care stii tu ce-ai pus in ea si ca e buna de mancat... Nu ai decat, dar eu nu prea sunt de acord u prostiile alea sigilate.

| covexrobu a răspuns:

Cauta pe aici si daca nu gasesti ceva relevant fa-ti un cont si intreaba. http://www.animale.ro/forum/

| eugem35 a răspuns:

Stai pe aproape nu cred ca vei avea castig de cauza si cred ca tu ai cerut acel produs si eu am animale si nu intreb pe vanzator ce sa imi dea pentru animale le cumpar eu in functie de bani si ce stiu ca mananca ce rezolvi ca tu te duci si faci scandal dai de unul recalcitrant ca mine si te ia la suturi bafta

| eugem35 a răspuns:

Ha ha ha politia animalelor dac tu nu sti ce sa ceri la magazin ce vina are toanta care ti-a dat mincarea uitate pe pachetul cu mancare si vei vedea sau nu sti sa citesti

| NimeniCuActe a răspuns:

Si razbunarea ti se pare cea mai ok cale? happy Si mai ales... nu gasesti si alte pet-shopuri? Serios, doar nu ti-au omorat catelu' puppy dog eyes... right raised eyebrows? Gura ta aia mare foloseste-o in alte circumstantewinking

| perla a răspuns:

Eu m-as duce repede cu el la veterinar sa vad daca nu are ceva ha, ha, ha,!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Anca mare specialist in caini nu sunt dar am un prieten pe la care mai merg si el are ceva de genu 1 pichinez si tot ceva mic, tot timpu cam un pumn de boaba pe catel le da din cate am vazut. Acuma eu nu iti stiu rasa catelului dar si 75 de grame mi se par putin. Vezi cum obisnuiesti du-te la veterinar el iti zice ce trebuie sa ii dai sa manance cat, cand, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cantitatea difera de la o marca la alta. Uita-te pe pachet. Imposibil sa nu scrie cantitatea.