| Maria12352 a întrebat:

Am un motan de 3 luni si matusa mea i-a prins piciorul in usa ( din greseala ). Piciorul nu e rupt, dar e vânăt si schiopatează, ce as putea sa ii fac?
Fara veterinar ca nu exista in sat
Dau funda

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu e rupt, își revine în câteva zile (nu degeaba se zice că pisicile au nouă vieți)

| anonimg a răspuns:

Dacă nu e veterinar in sat mergi cu el la oraș. Un animal se deosebește de oameni prin faptul că nu are ratiune; dar în rest suferă la că noi, chiar dacă nu se vaita. Durerea lui este la fel de mare dacă piciorul tău ar fi fost in locul lui.
Nici nu se știe sigur daca nu i s-a frânt vreun os.
Trataeaza-l ca pe un copil.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doua betisoare folosite ca atele, infasurate cu pansament si fixate cu leucoplast. pui putina vata pe piciorus inainte de a pune atelele si bandajul. exact ca la oameni. Succes!

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Ca si la copii mici, asa si la animale. Oasele sunt mai fragile, nu stii sigur daca i-a rupt sau nu piciorusul. El nu poate vorbi sa iti spuna exact ce are.

| Raducons a răspuns:

Daca nu este rupt lasa-l asa o sa se vindece el, probabil este strujit un pic o sa treaca.numai sa il supraveghezi sa nu plece pe undeva sa il prinda un caine si sa il omoare

Răspuns utilizator avertizat
| AleksandruNedim a răspuns:

Nu poti sa ii pui tu atele ca nu esti medic si nu stii care e pozitia corecta a muschiului si al osului. ba chiar ii poti face mai rau si cauza dureri. mergi in oras ca nu costa o avere. daca tu ai avea nevoie la medic ai merge in oras. si el e o parte a familiei chiar daca probabil multi spun ca e doar un animal. e la fel de important ca si noi atata timp cat poate simti la fel ca noi.