| TntMan a întrebat:

Am un papagal perus. Si vreau sa va intreb daca ar fi o idee buna sa iau altul, ca sa nu se simta singura. Nu vreau sa nu ma mai bage in seama si sa se joace numai cu celalalt papagal.
Deci, ar trebui sa incerc?

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Dar de ce sa nu ii iei o pereche si sa ii faci pe amandoi sa te admire? In felul asta o faci implinita si pe ea, dar o sa te bucuri si tu. Si inca o treaba: Daca ii iei pereche trebuie sa fii pregatit sa iti aduca si "nepoti". Ai spatiu pe care sa il amenajezi- in cusca adica?

| TntMan explică (pentru MitroKta):

Nu, am una destul de mica(doar pentru unul) trebuie sa iau una mai mare.

| TntMan explică (pentru MitroKta):

Si ar trebui sa le iau si mai multe jucarii, pana acum au o oglinduta, si o scara cu oglinda

| MitroKta a răspuns (pentru TntMan):

Succes!

| Sup3rN0va a răspuns (pentru TntMan):

Nu nu ai nevoie de jucarii oglinda si leagan maxim restul ocupa doar spatiu.
Dar mai bine le mai dai si drumu prin balcon sau prin camera.
Eu pe ai mei ai tineam liberi..si intrau sa manance si seara la culcare in rest se jucau mereu pe dinafara...happy
Daca o sa aiba si pui va trebui un loc mare intre 80-100 cm cel mult.

| TntMan explică (pentru MitroKta):

Niste prieteni doar ce mi-au zis ca nu este adevarat, au zis ca si ei au avut doi papagali, si nu se mai urca pe mana lor, si ii ciupea cand voia sa se apropie.

| MitroKta a răspuns (pentru TntMan):

Mai, depinde de o gramada de lucruri. Ia intreaba-i pe prietenii tai: dupa ce i-au luat pereche, au continuat sa le acorde aceeasi atentie, sa se joace cu ei, etc. sau i-au lasat in pace sa se descurce singuri.
Pana la urma e decizia ta, faci ce consideri tu.

9 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Eu am avut papagali, inca mai am unul. Perusii sunt o specie foarte sensibila, in mod normal nu poate trai un perus singur pentru ca moare. Este foarte bine sa-i iei o "pereche". Nu iti fa griji, vor canta impreuna toata ziua, si apoi, sunt papagali, esti stapanul lor, cum sa uite de tine?

O zi placuta!

| viotedy a răspuns:

Perusii traiesc in colectivitati.

| Minecraft93 a răspuns:

Si eu mi-am luat acum o saptamana 2 papagali si cum vi langa cusca lor o sa te bage in seama
daci este o idee foarte buna dar le trebuie multa atentie