| fihao a întrebat:

Salut astazi imi voi achizitiona un papagal perus si vreau sa il iau pe cel mai sanatos si jucaus cum fac sa imi dau seama daca este sanatos?

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O pasare sanatoasa, de altfel orice animal sanatos, este alert, atent la persoanele (dusmanii) din jur, gata sa fuga sa se ascunda. Uneori poate fi 'plictisit', obisnuit cu situatia, dar chiar si asa, te va urmari daca te apropii de el prea mult.
Exemplarele bolnave sunt mai apatice, au tegumentele mai lipsite de culoare, penajul mai putin colorat, 'zgribulit', de obicei dormiteaza si continua sa dormiteze si cand te apropii de ele, si daca treci de 'limita de garda'.

| Alinna20 a răspuns:

Poti intreba vanzatorul sau daca este vioi si jucaus este sanatos!

| temugin a răspuns:

Pai vezi si tu care e cel mai vioi si care face cea mai mare galagie(serios vb).
ai grija sa aiba un aspect ingrijit.In general cei mai linistiti sunt batrani si dupa ceva vreme mor.

| αnny a răspuns:

Aspectul fizic al papagalului arata daca e sanatos. Daca arata bine cumpara-l deoarece este sanatos! Bafta!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru αnny):

Si eu am avut perusi care aratau foarte bine, erau ingrijiti, nu au dat semn de vreo problema, si intr-o zi mi-am gasit femela moartawinking Deci.

| AleXXCiho a răspuns:

Cateva dintre semnalele cele mai evidente pe care le emite o pasare bolnava sunt:

- absenta poftei de macare;

- pufaie, stranuta constant si umed;

- este letargica;

- nu zboara;

- voma;

- scaderea rapida in greutate;

- se scarpina foarte mult;

- are diaree;

- devine brusc foarte tacuta, sau invers, daca este tacuta in general, devine brusc foarte galagioasa;

- modificari ale temperamentului.