| anonim_4396 a întrebat:

Am un perus bolnav, din cate am aflat de la mama mea de astazi la ora 15:00 sta pe fundul coliviei si nu manca, fecalele sale sunt in stare foarte lichida, respira foarte greu, sta cu capul in jos si cu penele infoiate. Am cautat sfaturi pe internet si nu am gasit nimic, decat replica du-l la un veterinar, dar la mine in oras nu exista niciun veterinar care sa aiba un habar de perusi pe langa faptul ca nu gasesc niciun cabinet deschis la ora 23:00 si niciun tren catre Bucuresti chiar daca nici acolo nu am sa gasesc niciun veterinar deschis la ora asta, as dori sa stiu daca exista vre un mod de a ii imbunatatii starea, il indragesc foarte mult si nu as dori sa moara, astfel apelez la voi poate imi puteti da o solutie, sau cel putin sa imi spuneti mai multe detalii sau daca puteti chiar si un mod de tratare, dac exista cumva, cea ce nu cred, din cate am vazut pe niste siteuri ca daca este bolnav si va muri agonia s-a poate dura maxim 24h, va multumesc si cred ca nu mai este necesar sa spun ca dau funda daca ma va ajuta cu ceva solutia gasita de dvs.

Răspuns Câştigător
| mickidutza a răspuns:

Asa o facut si al meu. dupa care s-a dus...

6 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Asta a facut si al meu daca are/a avut febra papagalilor putine sanse de supravietuire..al meu tot asa a murit.
Dar al-doilea perus n-a mai murit m-am dus din timp cu el.
Nu ai absolut nimic ce sa-i faci sa-i impotrivesti boala singura solutie e la veterinar stiu ca ai zis ca nu poti dar asta e cred ca deja ti-a murit.

| Miire a răspuns:

Ai grija sa fie o temperatura potrivita in camrea, schimba apa urgent, normal ca si mancarea, fa-i curat, nu da cu spray de gaze in case sau parfum(alte substante toxice). Incearca sa ii cumperi medicamente de la magazinul de animale si stai cat mai multi timp langa el.

| IoanaKarina23 a răspuns:

Sa te intreb ceva face niste baloane pe la cioc? daca da nu mai poti face nimic(de obicei asta e boala care omoara multa pasari de unde stiu pentru ca am avut si eu, fac un fel de indigestie si din aceasta cauza nu mai pot manca si mor de foame ) inca ceva daca papagalul tau e puternic poate sa ii treaca si sa isi revina dar asta depinde doar de elwinking ce poti tu s afaci este sa astepti

| deniiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Trebuie sa-l duci cat mai URGENT la vetelinar! :'(

| DanyArtist a răspuns (pentru deniiiiiiiiiiiiiii):

Ai citit tot?

| deniiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru DanyArtist):

Da,dar cam aceea e singura solutie... sad