| ralucaioana a întrebat:

Am un perus mascul si imi sta pe deget dar uneori cand ii intind degetul in fata ma ciupeste ce sa fac sa nu ma mai ciupeasca? dau funda la metoda care functioneaza.

Răspuns Câştigător
| BiancaAlecsandra a răspuns:

Vorbeste cu el in timp ce faci asta si incearca sa nu dai impresia ca te temi.si sa nu-ti tragi mana brusc daca te ciupeste.Si eu am o femela perus si eu asta fac.SUCCESwinking

2 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Mai bine i lasi usita deschisa de la cusca sa iasa si daca o obisnuiesti afara cu tine e cu totu altceva fata de in cusca o sa fie foarte bine.Asa e si la mine si nu se duce numai pe deget ci pe cap, umar, mana, etc. e dresat bine.
Si te ciupeste pentru faptul ca bagi mana in cusca 1) se sperie de tine 2) e pe teritoriu lui si te ataka.
Ce a zis Biencutza nu prea are sens la papagali nu e la fel ca la cainistraight face
Dar daca e mascul e mult mai sociabil e cu totu altceva fata de femela care e sperioasa si nu va trai mult fara un mascul.

| AmySiAtat a răspuns:

Pai eu am un perus, femela, care nici pe deget nu vine, ma ciupeste cand ma apropii de ea, ciupeste orice obiect ce se apropie de ea. Nici eu nu stiu ce sa fac...