| katy a întrebat:

Am un peste Betta, din cate am citit pe internet trebuie ca apa in care sta sa fie minim 21 de grade, termometrul din apa lui arata ca e sub 21 de grade, e ceva ce as putea sa fac sa ridic temperatura apei fara sa afecteze pestele?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Apa pusa la decantat o poti incalzi putin, insa nu cea luata direct de la robinet. Alta varianta nu ai. O pui in acvariu si te grabesti cu incalzitorul. Nu se intampla nimic, insa apa sa nu fie fierbinte.

Succes!

11 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Nu e recomandat sa incalzesti tu apa si sa o pui peste cea din acvariu.

Trebuie sa ii cumperi un incalzitor cu care sa poti regla temperatura apei. De asemenea, apa trebuie lasata la decantat datorita clorului din ea ce poate fi daunator pentru pesti. Pui apa in bidoane, le lasi fara capac si apoi o pui la pesti. Pui incalzitorul in apa si face el toata treaba.

Daca mai ai intrebari imi poti scrie. Am 3 acvarii acasahappy

Pa, pa.

| katy explică (pentru sonya):

Pai asa fac cu apa o las la decantat, ideea era ca daca as putea sa fac acum ceva, pana sa ii pot cumpara un incalzitor si din cate vad nu as putea face cam nimic de curand.mersi frumos

| katy explică (pentru sonya):

Stiu ca nu e buna apa de la robinet, ok multumesc mult

| sonya a răspuns (pentru katy):

Mersi si eu si daca mai ai intrebari imi poti scrie pe prv.

| katy explică (pentru sonya):

Ok,multumesc frumos

| Sup3rN0va a răspuns (pentru katy):

Pui incalzitoru la 26 grade. si gata.

| katy explică (pentru Sup3rN0va):

Pai asta e problema ca inca nu am un incalzitor

| sonya a răspuns (pentru katy):

Apa pusa la decantat o poti incalzi putin, insa nu cea luata direct de la robinet. Alta varianta nu ai. O pui in acvariu si te grabesti cu incalzitorul. Nu se intampla nimic, insa apa sa nu fie fierbinte.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o incalzesti cu ceva!

| katy explică (pentru anonim_4396):

Asta vroiam sa stiu, e indicat sa ii incalzesc apa si sa ii pun peste apa care o are in acvariu?

| kytty12 a răspuns:

Si eu am doi pestisori Betta uite cum fac eu.Fierb apa iar apoi o las sa se raceasca pana ajunge la 21-22 grade apoi ai pun in apa si nu se va raci asa de repede.Sau te duci la un pet shop si ceri un incalzitor.