| Robert_Tanase_1997 a întrebat:

am si eu o nelămurire...Ce sa fac am un peste betta si il țin intr-un acvariu destul de generos are 15 litri ai ținând cont ca il țin pe hol unde e mai frig i-am achiziționat un încălzitor termostat si temperatura apei este de 25 de grade; 3 si vad ca ii prieste... Pestele este ok, doar ca nu stiu parca as vrea sa mai i'au ceva doar ca din cate m'am documentat betta este o specie de peste teritorial si nu prea se înțelege cu restul speciilor de pesti as mai vrea niste xipho, dar unii zic ca se înțeleg cu betta alții nu sad voi ce ziceți?; 3 si vreau sa stiu dacă sunt compatibili si dacă e nevoie de filtru sau restul accesoriilor :* si cati as putea baga! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| maduta1 a răspuns:

Pai betta nu are nevoie de oxigen sunt singuri pesti care nu au nevoie de are din cate am inteles dar e bine daca ai achizitionat un incalzitor.Eu am acesta combinatielaughing) si se inteleg bine dafapt nici nu prea se baga in seama nu sunt problemehappy de curand eu mi-am achizitionat si 2 pesti sanitari si un zebra roz si iarasi nu este o problema, dar cred ca depinde si de betta. Daca achizitionezi si alti pesti ar fi indicat sa cumperi si un filtruwinking si daca mai vrei poti sa îi iei planta decorativa, pietricele etc. Cred ca ai putea baga vreo 10. eu am un acvariu de 40l si cred ca am vrea 12-15 pesti..si stau foarte foart lejeri. Daca mai ai nelamuriri spune si iti voi spune. FUNDA te rog. Noapte buna!

3 răspunsuri:
| Robert_Tanase_1997 explică:

Da pai in acvariul in care il țin acum am un fel de cârma rupta in care poate intra prin mai multe gauri si o planta artificiala pietris cam 2 cm o scoica mare care am gasit' o in apă la mare si am dezinfectat'o fierbând' o inca 5 scoici tot din mare si termometru, încălzitor deci e dotat acvariul si vad ca se simte bine; 3 dar nu stiu daca sanitarii si xipho trăiesc far pompa de aer si filtru; 3 trebuie sa le cumpăr la fiecare specie mâncare? sunt începător si mi'e frica sa nu gresec cu ceva; #!

| maduta1 a răspuns (pentru Robert_Tanase_1997):

Lor le trebuie pompa nu stiu daca le trebuie si filtru..eu nu am la acvariul meu dar nu cred ca este o problema. Eu in prezent le dau bobite mici de nr. 2cred dar inainte le dadeam paduchii si se obisnuisera asa. Era mai bine totusi fiindca paduchii ramaneau la suprafata si ei o mancau pe cand bobitele cad la fund si sanitarii sau cam ingrasatlaughing. Eiii asa este la inceput... Bafta! Daca ai si alte intrebari poti sa ma intrebiwinking

| maduta1 a răspuns (pentru maduta1):

Scz mancare nr.1 le dau eu nu nr2