| 熊Panda熊 a întrebat:

Am un peste (caras oranda) care deja e prea mare pentru acvariul meu si face o mizerie cumplita si as vrea sa-l dau. Problema este ca carasii au nevoie de un acvariu foarte mare (+70l) si nu stiu unde sa-l dau. Am incercat pe forumuri de acvaristica, insa nu mi-l-a cumparat nimeni. La pet-shop mi-e cam mila sa-l duc, acolo mor o gramada de pesti si poate il cumpara cineva si-l pune intr-un bol de 5 l. Nu ma puteti ajuta cu alte idei unde l-as putea vinde?

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Caută un lac mai curat şi eliberează-l! Îţi va fi recunoscător.

| 熊Panda熊 explică (pentru NOname):

Daca ar fi fost auriu mai spuneam... dar e oranda, si ei cica-s sensibili la frig

| NOname a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Da' tot cred că-s mai sensibili la găleţi de câţiva litri, în care îi ţineţi.
Este ca şi cum pe tine te-ar închide într-un metru pătrat pentru tot restul vieţii tale. Cum crezi, în cât timp ai înnebuni? Ai prefera frigul şi chiar o posibilă moarte sau să rămâi în acel metru pătrat sau na, doi?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru NOname):

Nu ar fi o moarte posibila, ar fi o moarte sigura.Deci mai bine in acvariu, chiar si micut.Eu am avut timp de 6 ani o ciclida care necesita 250 litrii in 54 litrii, pana i-am gasit o noua casa de 450 litrii. Daca restul conditiilor din acvariu sunt ok, poate fi tinut pana ii gaseste o alta casa.

| NOname a răspuns (pentru Doctorfishadi):

E discutabil.

Eu una, aş prefera moarte, dacă ar fi să fiu nevoită să fiu o prizonieră tot restul vieţii şi să nu am de ce mă bucura.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru NOname):

Cu siguranta, asa este.Dar eu nu as putea sa ii fac felul, mai bine il chinui acolo o perioada si cum ii este norocul laughing.Ma bucur ca a reusit sa il doneze! BRAVO, putini s-ar fi complicat cu un peste...multi l-ar fi aruncat pur si simplu. Dupa parerea mea nu conteaza cat valoreaza un peste, daca incerci sa donezi unul de 50 bani, si te complici pentru el inseamna ca arati respect speciei respective! Panda, poate pe viitor iti trimit niste creveti pentru acvariu la un pret super! Asta daca te vor interesa happy.

| R0R0 a răspuns:

Pe OLX laughing

| Adbbmsh a răspuns (pentru R0R0):

"campionul zilei"...

| 熊Panda熊 explică (pentru R0R0):

Hmmm... :3

| R0R0 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Da?

| R0R0 a răspuns (pentru Adbbmsh):

De 9 ori.
Urmeaza a 10-a oara!

| Adbbmsh a răspuns (pentru R0R0):

Ai castigat ceva?

| R0R0 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Nu.
Doar titlul.

| Adbbmsh a răspuns (pentru R0R0):

Multa bafta in continuare. Incearca sa oferi raspunsuri ceva mai sprijinitoare la subiect. Majoritatea isi cauta rezolvari concrete. " Pe olx " nu cred ca l-a ajutat foarte mult in problema sa cu pestele lui.

| R0R0 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Bafta si tie.
Sper sa ajungi si tu campion.

| Adbbmsh a răspuns (pentru R0R0):

Slabe sanse. Nu prea ma strofoc. Plus ca nu am o activitate asa persistenta.

| R0R0 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Niciodata nu spune niciodata.

| Adbbmsh a răspuns (pentru R0R0):

Se contorizeaza si raspunsurile astea? laughing

| R0R0 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Nu.
Banuiesc ca se vor sterge.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! In functie de unde stai, incearca la magazine mici, il vor lua unele dar gratuit. Incearca sa il schimbi pe forumul acvariu.ro pe altceva, plante, pesti mici daca pe bani nu merge, sau pe facebook, acvaristica Bucuresti, daca stai in capitala.O sa gasesti sa iol dai, oranda pot supravietuu si in iazuri, deci il poti vinde si ca peste de iaz si ca peste de acvariu. Daca il trimiti in tara "gratuit" si platesc doar transportul as putea sa vorbesc eu cu cineva care are iaz cu oranda, in Iasi parca.Pus in ceva mare si trimis prin curier nu o sa moara.

| 熊Panda熊 explică (pentru Doctorfishadi):

Am sa iau in calcul si varianta ta, daca nu gasesc pe cineva saptamana asta. Mai vorbim pe privat.

| 熊Panda熊 explică (pentru Doctorfishadi):

S-a dat happy Oricum, multumesc. Tot in Iasi a ajuns happy