| Shea_Wolf_Iuldia_1997 a întrebat:

Ar trebui sa tai ghearele porcusorului de guineea daca a ajuns sa ma zgarie fara intentie sau ii face rau in vreun fel? (Il am de ieri "de proba" si mi-e sa nu se supere fostul proprietar.)

Răspuns Câştigător
| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Trebuie sa ai mare grija, sa nu il ranesti.
Daca porcusorul are gherutele negre, sa nu te bagi, pentru ca ii poti provoca o hemoragie grava daca tai mai mult decat trebuie.
Uite un tutorial foarte bun: http://www.youtube.com/watch?v=UNAX_k2EGw4 :)

4 răspunsuri:
| AllmaGirl a răspuns:

Daca nu stiti nu induceti si pe altii in eroare... In fiecare gheruta au o vena, la cei cu gheare albe se vede la cei cu gheare negre nu prea...Cand tai gherutele ai grija la vena si daca o tai accidental da cu betadine sau macar apa daca nu ai alt ceva. Ghearele netaiate ajung prea lungi si ajunge porcusorul sa nu se poata deplasa cum trebuie sau chiar sa se raneasca. Treebuiesc taiate cu unghiera normalamacar odata pe luna sau mai des.

| LolaLollita a răspuns:

Daca il ai doar de proba si il returnezi, nu ii fa nimic, nu este al tau si nu iti apartine aceasta decizie.

| vanesaandra a răspuns:

Da ar trebui sa ii tai unghiile dar nu prea mult

| trendya a răspuns:

Si eu am un porcusor de guineea negru si ii tai gherutele :
1.trebuie sa te asiguri la ce distanta da labuta sa tai (de obicei au o pielita subtire pe care trebuie sa o eviti; de asemenea uneori porcusorii de guineea isi rod una sau doua gherute care le incomodeaza foarte tare si te poti lua dupa asta)
2.marcheza cu un creion alb locul unde trebuia a tai
3.cumpara o foarfecuta speciala(8 lei)
4.ar trebui sa ceri ajutorul unui prieten pentru ca porcusorii de guineea sunt foarte speriosi si au tendinta de a se misca in fond il poti rani din neatentie
mult succes si sper sa aud vesti de la porcusorul tau de guineea curand