| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

Dupa moartea porcusorului meu de guineea de 9 ani sad, ieri mi-am cumparat o chinchilla :X vreau cateva sfaturi despre cresterea ei, mancare cum se comporta. Va multumesc funda+vot!

Răspuns Câştigător
| FrozenMercurius a răspuns:

Este recomandat sa te comporti cu blandete, sa-i asiguri un ambient calm si linistit, sa eviti gesturile bruste, zgomotele stridente, strigatele etc. In unele crescatorii exista un obicei amuzant, dar eficient: acela de a bate usor la usa adapostului inainte de a intra, astfel incat chinchilele sa nu fie speriate si sa isi poata continua odihna.

Atunci cand doresti sa examinezi animalul acesta trebuie prins cu grija de baza cozii si pus in sprijin cu membrele anterioare pe antebratul disponibil al ingrijitorului si cu gatul asezat intre degetul mare si cel aratator deschise in forma de V, fara sa fie bruscat sau strans. Astfel, cand mana pivoteaza, animalul se rostogoleste pe spate, pozitie in care poate fi examinat sau tratat. In mod normal chinchilele nu musca, deci le poti prinde cu mana libera. In caz contrar, folosesti manusi groase, de contentie. Alte modalitati de a le prinde ar fi folosind ambele maini, in forma de cupa sau prin introducerea mainii in cusca animalului si prinderea lui cand acesta isi aseaza labutele in palma ta., aceste procedee fiind folosite in cazul chinchilelor blande si obisnuite cu ingrijitorul.